Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mehhiko saatis sadu märulipolitseinikke piirile migrante peatama

{{1539914940000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Mehhiko saatis sadu märulipolitseinikke piirile Guatemalaga, kuhu on lähenemas Ühendriikidesse suunduv Kesk-Ameerika migrantide karavan.

Sajad märulivarustuses föderaalpolitseinikud kogunesid Suchiate sillale Mehhiko-Guatemala piiril, samas kui mitu tuhat Hondurasest pärit migranti piirile lähenes.

Ka Guatemala saatis enda poole piiri täiendavaid jõude, kui USA president Donald Trump oli ähvardanud kärpida abi piirkonnale, sulgeda USA-Mehhiko piir ja viia sinna sõjavägi, kui migrantidel lubatakse jätkata.

Esimene mõnesajast migrandist koosnev rühm saabus kolmapäeva hilisõhtul piirilinna Tecun Umani Guatemalas, kus paljudele neist ei jätkunud peavarju ning nad olid sunnitud ööbima linna peaväljakul.

Migrandid teatasid kavatsusest oodata ära terve karavani saabumine ning siis ületada piir üheskoos lootuses, et Mehhiko võimudel käib üle jõu täita lubadus võtta kinni kõik, kes on tulnud piirile viisata.

Karavan kasutas sama strateegiat edukalt esmaspäeval, liikudes läbi piirilinna Agua Caliente Hondurasest Guatemalasse, kuigi neid oli peatama tulnud sadakond politseinikku.

Migrantide plaani võib nurjata asjaolu, et piirijõgi Suchiate veetase on seoses hiljutiste vihmadega kõrgele tõusnud ja vähendanud neid kohti, kust on võimalik illegaalselt üle "aukliku" piiri pääseda.

Trump ähvardas saata sõjaväe immigrantide "rünnakut" peatama

USA president Donald Trump ähvardas neljapäeval saata sõjaväe Mehhiko piirile ja sulgeda see migrantide "rünnaku" eest.

Trumpi sõnul on tegemist Guatemala, Hondurase ja El Salvadori rünnakuga Ühendriikidele, milles on süüdi demokraadid. President lisas, et migrantide karavanis on "PALJU KURJATEGIJAID". "Ma pean nõudma Mehhikolt kõige karmimal moel selle rünnaku peatamist ja kui nad seda ei suuda, saadan ma kohale USA sõjaväe ja SULGEN MEIE LÕUNAPIIRI!"

Trump on teinud piirimüürist ühe oma presidentuuri põhiteemadest, kuid neljapäevane torm Twitteris oli iseäranis raevukas.

Trump märkis, et on isegi valmis tooma ohvriks hiljuti uuendatud Põhja-Ameerika vabakaubandusleppe Mehhiko, Ühendriikide ja Kanada vahel, uue nimega USMCA.

"Rünnak meie riigi lõunapiirile, sealhulgas kuritegelike elementide ja UIMASTITE sisseimbumisega, on mulle Presidendina kaugel tähtsam kui kaubandus või USMCA," säutsus Trump.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders märkis samal ajal, et administratsioon soovib kirglikult ebaseadusliku sisserände küsimust lahendada ning teeb piiril head tööd.

USA välisminister Mike Pompeo lahkus neljapäeval ringreisile piirkonnas, mis esmalt viib teda Panamasse, reedel aga Mehhikosse.

Mehhiko külastus on iseäranis tähtis tulevastele suhetele, sest see toimub just enne presidendiks valitud Andres Manuel Lopez Obradori ametissevannutamist detsembris.

Mehhiko tõenäoline tulevane välisminister Marcelo Ebrard ei omistanud Trumpi avaldustele erilist tähtsust, öeldes, et see on suunatud kodumaisele elektoraadile.

"See oli ennustatav ja lähenemas on ka valimisprotsess, seega ta lähtus poliitilisest arvestusest," ütles Ebrard.

Esimesed sajad Hondurase migrandid on jõudnud Guatemala-Mehhiko piirile. Mehhiko on toonud sinna sadu märulipolitseinikke, ent lubanud samas iga migrandi asüülitaotlust ÜRO pagulasameti abil eraldi käsitleda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: