Soomes streigivad sel nädalal paljude elualade esindajad ({{commentsTotal}})

Helsingi
Helsingi Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome on sel nädalal streigilainel, muu hulgas streigivad lasteaedade toitlustajad ja koristajad; meditsiiniõed ja trammijuhid keelduvad ületunnitööst. Poliitikud süüdistavad ametiühinguid aga sotsiaaldemokraatidele valimiskampaania tegemises.

Väikesed Tiia ja Joona saavad esmaspäeval lasteaeda minnes lisaks memme musile kaasa ka toidupaki, sest lasteaedade toitlustajad streigivad kaks päeva. Helsingis võivad trammid hilineda, sest ametiühingud on kehtestanud ületunni- ja asenduskeelu, mis tähendab, et haigestunud trammijuhi asemele ei ole kedagi võtta. Ka meditsiiniõed ei tee ületunde. Streigivad koristajad ja spordisaalide töötajad. Suure tööstustööliste ametiühingu juhid teatasid, et streigivad sel nädalal kolm päeva ja lisaks loobuvad järgmise aasta lõpust konkurentsivõime kokkuleppest, millega pikendati muu hulgas töönädalat ilma palka tõstmata.

Selle valitsuse ametiaja algupäevil sõlmitud konkurentsivõime kokkulepe oli ametiühingutele mõru pill, aga see neelati alla, sest valitsus lubas, et rohkem töötajate positsioone nõrgendama ei hakata. Seda on siiski tehtud, samuti on valitsus loobunud Soomes aastakümneid traditsiooniks olnud kolmepoolsetest läbirääkimistest, mille käigus tööandjate ja töötajate esindajad said tööturgu puudutavate seaduste loomisel kaasa rääkida. See ongi ilmselt tegelik põhjus, miks suhteliselt väike muudatus ehk vallandamise lihtsustamine alla kümne töötajaga ettevõtetes on viinud valitsuse ja ametiühingute nii terava vastasseisuni, et kumbki osapool ei saa sellest oma mainet kaotamata enam taganeda.

Ametiühingud on korduvalt öelnud, et valitsus peaks ähvardamise asemel läbirääkimistelaua taha istuma. Peaminister Juha Sipilä korraldas eelmisel nädalal parlamendis usaldushääletuse oma valitsuse tööturupoliitikale ja sai Eduskunna toetuse. Ministrid rõhutasid, et seaduste tegemise õigus on parlamendil, mitte huvigruppidel, nagu näiteks ametiühingud ning et streikidega protesteerivad ametiühingud demokraatlikult valitud rahvaesindajate vastu. Siniste erakonna minister Sampo Terho valas nädalavahtusel veelgi õli tulle, öeldes Soome ringhäälingu Yle hommikusaates, et ametiühingud korraldavad poliitilisi streike sotsiaaldemokraatide huvides, et kaasa aidata nende valimisvõidule. Tegelikult ongi ametiühingud ja sotsiaaldemokraadid üsna tihedalt seotud ja ametiühingutele sobiks hästi, kui sotsiaaldemokraadid võimule tuleksid.

Sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne on lubanud peaministriks saades nii vallandamisseaduse kui ka mitu muud praeguse valitsuse otsust tagasi pöörata. Nagu märkis Teemu Muhonen ajalehes Helsingin Sanomat avaldatud analüüsis, just sellised eelmiste valitsuste tegemiste tagasipööramised on kolmepoolsed kõnelused siiani ära hoidnud. Samas, ega rasketest otsustest pole pääsu ka pärast kevadisi valimisi, kui uus valitsus tahab tööhõivet tõsta 75 protsendini. Praegune valitsus saavutas oma eesmärgi - suurendada tööhõivet 72 protsendini.

Ametiühingud on lubanud protesteerida vähemalt selle ajani, kui vallandamisseadus novembris parlamenti jõuab. Parlamendiarutelu ajaks on loota vahepausi. Tööminister Jari Lindström on valmis kõnelusteks, sest tema sõnul ei ole lahendust loota muidu, kui et kõik osapooled pisut järele annavad.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: