Hiina avas riigi mandriosa Hongkongiga ühendava megasilla

{{1540259220000 | amCalendar}}
Vaade  Hongkongi-Macau-Zhuhai sillale õhtul enne avamist.
Vaade Hongkongi-Macau-Zhuhai sillale õhtul enne avamist. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Hiina president Xi Jinping avas teisipäeval maailma pikima meresilla, mis ühendab Hongkongi, Macaud ja riigi mandriosa.

Avamine leidis aset ajal, mil Peking üritab tugevdada kontrolli oma poolautonoomsete territooriumide üle.

Xi kuulutas silla ametlikult avatuks Zhuhai linnas toimunud tseremoonial, millest võtsid osa ka Hongkongi ja Macau liidrid.

"Ma kuulutan Hongkong-Zhuhai-Macau silla ametlikult avatuks," lausus Xi ning tema selja taga oleval ekraanil vallandus digitaalne ilutulestik.

Xi lahkus kohe seejärel lavalt ega pöördunud kõnega publiku poole.

Hongkongi liider Carrie Lam oli oma varasemas kõnes ülistanud silda ja tänanud Xi'd selle eest, et ta isiklikult kohale ilmus.

55-kilomeetrine ühendustee, mis hõlmab nii silda kui veealust tunnelit, ühendab Hongkoni Lantau saare Zhuhaiga ja seejärel hasartmängu enklaavi Macauga.

Tegemist on teise suure taristuprojektiga Hongkongi sidumiseks mandri-Hiinaga möödunud kuul avatud kiirrongiühenduse järel.

Kriitikute sõnul on miljardeid dollareid maksma läinud sild üks viise Hongkongi lõimimiseks Hiinaga ja sealsete vabaduste väljajuurimiseks.

Liiklus sillal avatakse kolmapäeval, päev pärast tseremooniat.

Silla- ja tunnelisüsteemi ehitamist alustati 2009. aastal. Selle valmimist on viivitanud eelarve paisumine, korruptsioonisüüdistused ja ehitustööliste surmad.

Avatseremooniast teatasid möödunud nädalal rutakalt mandri-Hiina võimud. Hongkongi seadusandjad ja transpordiettevõtted kurdavad, et neid on hoitud teadmatuses.

Projekti pooldajad kiidavad seda insenerimõtte pärlina, mis hoogustab äri ja vähendab reisiaega, samas kui teised näevad selles eelkõige poliitilist tagamõtet.

Silla põhiosa on määratletud mandri-Hiina territooriumina ja Hongkongi autojuhid peavad järgima selle seadusi ja reegleid. Mõlemapoolsete piirangute tõttu on lihtsam silda ületada bussiga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: