Video: Washington Posti julgeolekutoimetaja rääkis ERR-ile Khashoggi mõrvast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1540394340000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Washington Posti julgeolekutoimetaja Shane Harris meenutas Istanbuli Saudi Araabia saatkonnas mõrvatud kolleegi Jamal Khasshogi ning ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et USA jaoks on juhtum keeruline, kuna praegune administratsioon on Saudi Araabiale liiga palju panustanud.

Video on inglise keeles ja ilma subtiitriteta.

Harris rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et Khashoggi kirjutas Washington Postile ja oli nende kaastöötaja, seetõttu on inimestel, kes praegu lehes sel teemal kirjutavad, sellega isiklik suhe.

"See on ka küsimus ajakirjandusvabadusest ja eneseväljendusvabadusest. See ei ole enam lugu ühest isikust, see on lugu Valgest Majast, Saudi Araabiast, see on lugu välispoliitikast, millest on saanud rahvusvaheline kriis. See on kasvanud ja kasvanud ning me kajastame selle loo kõiki aspekte," sõnas Harris.

Tema kinnitusel ei teadnud Washington Post alguses, et Khashoggi on surnud, ning ta ei usu, et keegi selles küsimuses teeselnud oleks. Mida aeg edasi, seda enam saadi aru, et tõenäoliselt ei ole ta elus ning allikatelt kuuldi, et ta on tapetud.

"Kui Saudi valitsus teatas, et ta on surnud, aga nad ei tea, mis juhtus, siis meil oli seda väga raske uskuda," tõdes ajakirjanik.

Tema hinnangul lükkas Saudi Araabia Khashoggi surma välja ütlemist nii kaua edasi seepärast, et neil tuli otsustada, mis lugu nad tahavad jutustada. USA julgeolekujuhid ei uskunud juttu, et Khashoggi sai surma kakluse käigus. Ühelt poolt tuli Saudidel välja mõelda, millist lugu nad ise jutustada tahavad, teisalt ka seda, mis oleks vastuvõetav Valgele Majale, kes nõuab läbipaistvat uurimist. Samas on president Trump olnud oma seisukohtades kõikuval positsioonil. Sellist kompamist nii kõrgetasemelises kriisis pidas Harris ebatavaliseks.

Rääkides sellest, miks ei ole USA president avaldanud Saudi Araabiale tõsisemat survet, ütles Harris, et iga Ameerika administratsioon kõhkleks Saudi Araabiaga tõsiselt tülitsemisel, eriti aga praegune Valge Maja.

"Trumpi administratsioon on panustanud väga palju oma välispoliitikast Lähis-Idas Saudi Araabiale. Nad on panustanud kõik kroonprints Mohammad bin Salmanile. Ja Valge Maja nõunikud, eriti Jared Kushner, näevad teda kui võtit välispoliitika probleemide lahendamiseks regioonis. Ja see on ebatavaline, sest eelmistel administratsioonidel ei ole olnud sellist ühele panustamise lähenemist, nad on saanud aru, et regioon on kompleksne ja seal on vaja erinevaid liitlasi ja lähenemisi," ütles Washington Posti julgeolekutoimetaja.

Ta lisas, et kui kroonprints osutubki olema Khashoggi tapmisega seotud, saab USA presidendil olema väga raske. 

Üks põhjustest, miks USA pole Saudi Araabiat väga survestanud, võiks Harrise sõnul kindlasti olla ka Iraan ning ta märkis, et USA administratsioon on juba võtnud väga karmi kursi Iraani suhtes.

"Trump teatas juba valimiskampaania ajal, et president Obama allkirjastatud Iraani tuumalepe on halvim lepe maailmas. Ja Mohammad bin Salmanil on samuti oma nägemus Iraanist, muidugi Saudi-keskne, kuid väga karmikäeline nägemus. Kui Trumpi administratsioon alustas, heitsid nad ühte Saudi Araabia vaatega, mis näeb Iraani kõigi probleemide põhjustajana regioonis. Need kaks suhtumist on paljuski sarnased ja see on põhjus, miks Valge Maja ja Saudi kuningriik on nii lähedased," selgitas Harris.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: