Rouhani: Euroopa toetus Iraanile USA vastu on "ajalooline võit"

President Hassan Rouhani Iraani parlamendis.
President Hassan Rouhani Iraani parlamendis. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

President Hassan Rohani ütles laupäeval, et USA ja Euroopa erimeelsused Iraanile sanktsioonide taaskehtestamise küsimuses on islamivabariigi jaoks "haruldane ajalooline võit".

"Kui me oleksime eelmisel aastal samal ajal väitnud, et Ameerika astub suurele Iraani rahvale vastu... ja Euroopa seisab koos Iraaniga Ameerika vastu, oleks enamik meist öelnud, et see on puhas optimism," sõnas Rouhani telepöördumises parlamendile.

President nimetas "suure Iraani rahva viimaste kuude poliitilist võitu haruldaseks võiduks ajaloos".

Euroopa riigid on olnud ägedalt vastu USA presidendi Donald Trumpi otsusele lahkuda 2015. aasta mitmepoolsest Iraani tuumaleppest ja taaskehtestada Teheranile karmid majandussanktsioonid.

Euroopa riikide kolmik - Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa - ja EL on püüdnud lepet elus hoida ja tagada ärisidemete säilimine Iraaniga.

Rouhani esines parlamendi erakorralisel istungil, mille käigus peaks parlament kiitma heaks neli uut ministrit, kes hakkavad vastutama vastavalt majanduse, transpordi, töö ja tööstuse eest.

Ta möönis, et iraanlased tunnevad majanduslikku survet. "Me kõik mõistame, et rahvas kannatab ja on surve all."

Samas kinnitas president, et Iraanil on isegi pärast riaali rekordilist langust ja riigi naftasektorit peagi tabavate sanktsioonide valguses raskete aegadega toimetulekuks piisavad esmatarbekaupade ja välisvaluuta varud.

"Me ei saa öelda oma rahvale, et me ei saa Ameerika surve tõttu midagi teha. See vastus ei ole vastuvõetav. Me ei saa öelda rahvale, et kuna meil on oma nafta müümisega probleeme, ei suuda me riiki juhtida," lausus Rouhani.

USA sanktsioonide järgmine etapp, mis on suunatud Iraani naftasektori ja keskpanga vastu, jõustub 5. novembril.

2015. aastal Iraani ning suurriikide kuuiku - USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina ja Venemaa - vahel sõlmitud tuumalepe vabastas Iraani riigi tuumaprogrammiga seotud sanktsioonidest riigi tuumategevusele piiramise eest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: