Merkel ei anna Iraani tuumaleppe asjus USA-le järele

Angela Merkel
Angela Merkel Autor/allikas: ANDREAS GEBERT/Reuters/Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel kaitses laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil Euroopa riikide otsust jääda kindlaks Iraaniga sõlmitud tuumaleppele, millest USA on lahkunud. USA asepresident Mike Pence kritiseeris seepeale Euroopa riike.

Merkeli sõnul on tuumalepe ankur, mis võimaldab Läänel Iraanile survet avaldada. Ta ütles Münchenis, et lõhe Iraani küsimuses teeb talle tõsist meelehärmi, kuigi mitmes aspektis seisukohad kattuvad.

"Ma näen ballistiliste rakettide progammi, ma näen Iraani Jeemenis ja eeskätt näen ma Iraani Süürias," ütles ta.

"Aga ainus asi, mis meid selles küsimuses lahutab, on see, kas me aitame kaasa oma ühisele üritusele, oma ühisele eesmärgile takistada Iraani kahjulikku või keerulist arengut, kui me lahkume ainsast olemasolevast kokkuleppest? Või on rohkem abi sellest, kui me jätame alles selle väikse ankru, mis meil on, et võibolla teistes valdkondades survet suurendada?" küsis Merkel.

USA asepresident Mike Pence ütles kohe pärast Merkeli avaldust, et Euroopa partneritel on aeg lõpetada sanktsioonide õõnestamine majanduslike meetmete kaudu, mida nad annavad Teheranile vastutasuks Iraani tuumavõimekuse piiramise eest.

Pence'i sõnul peaksid tuumaleppe Euroopa osapooled leppest lahkuma "ja meiega liituma ajal, mil me rakendame vajalikku majanduslikku ja diplomaatilist survet, et anda Iraani rahvale, piirkonnale ja maailmale rahu, julgeolek ja vabadus, mida nad väärivad".

Leppe osapooled on Euroopa Liit, Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningriik, Venemaa ja Hiina. Pärast USA lahkumist on riigid raskustes leppe kooshoidmisega.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: