Euroopa maksemehhanism Iraaniga kauplemiseks sai ametliku vormi

Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa käivitasid neljapäeval mehhanismi, mille alusel saaksid Euroopa firmad kaubelda Iraaniga USA karmidest sanktsioonidest hoolimata.

Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian ütles Rumeenia pealinnas Bukarestis, et tegu on poliitilise meetmega Euroopa firmade kaitseks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Euroopa Liit üritab hetkel hoida Iraaniga sõlmitud tuumalepet elus ja seda USA vastuseisust hoolimata.

Uue mehhanismi kohaselt saavad Euroopa Liidu firmad vahetada Iraani partneritega kaupu, tegemata sealjuures otseseid rahaülekandeid ning kasutamata USA dollarit.

"Meie omalt poolt lubame jätkuvalt majanduslikku suhtlemist Iraaniga ning nüüd töötasime välja ka maksekanali. See tuletab Iraanile kindlasti meelde, et meie täidame oma kohustusi ning eeldame nüüd Iraanilt, et ka tema oma kohustustest kinni peab, püsides selles lepingus ning käitudes selle lepingu kohaselt," selgitas Saksa välisminister Heiko Maas.

Ettevõte registreeritakse Prantsusmaal, seda hakkab juhtima Saksa ametnik ning firma osanikeks on Prantsuse, Briti ja Saksa valitsus. Selline plaan tuleneb USA rahandusministri Steven Mnuchini ähvardusest kehtestada Iraaniga äritseva ettevõtte suhtes sanktsioone ning Pariis, Berliin ja London loodavad, et Washington hoidub olukorrast, kus peab kehtestama sanktsioonide kolme suurema liitlasriigi valitsuse vastu.

Ajaleht Wall Street Journal on varem kirjutanud, et lähiajal aga ei pruugi see ühisettevõte saavutada isegi oma algset eesmärki ehk võimaldada Iraanil importida taskukohaseid esmatarbevahendeid ja ravimeid.

Samas hakkaks ka täisjõus ettevõte menetlema kaubandust, mis tegelikult ei ole otseselt USA sanktsioonide sihtmärgiks nagu toiduained ja ravimid. Kuna kolme Euroopa riigi ühisettevõte raha ülekannetega ei tegele, on plaani eelduseks see, et ka Iraan suudab Euroopast saadava kaubamahu ulatuses omakorda midagi eksportida. See aga pole ekspertide hinnangul tõenäoline, sest peamiselt ekspordib Iraan energiat, mis on nüüd sanktsioonide all. Ehk kokkuvõttes ei pruugi kogu plaan Teherani märkimisväärselt aidata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: