Saarlased loodavad hakata Hongkongi liha eksportima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui piimatooteid eksporditakse Eestist ligi poolesajasse Euroopa Liidu välisesse riiki, siis looma- ja sealiha hetkel väljaspoole Euroopa Liitu ei müüda. Sel nädalal külastab Eestit Hongkongi toiduohutuskeskuse delegatsioon, et tutvuda ühe Eesti linnulihatööstusega, kus eksport juba toimib ning Saaremaa Tuule Grupi veisekasvatuse ja lihatööstusega.

Hongkongi toiduohutuse ametnikud tutvusid Saaremaal Tuule Grupi veisekasvatuse ahelaga, alustades söötadest kuni lihatööstuse toodanguni välja. Kui kõik vastab välisriigi ametnike arvates nõuetele võib Hongkongist saada väljaspool Euroopa Liitu esimene riik, kuhu Eestist veiseliha ja veiselihatooteid taas eksportida saaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See Hongkongi visiit on praegu esimene pääsuke, millega me oleme nii kaugele jõudnud, et sealsed ametnikud on meile siia saabunud meie tootmist vaatama. On veel mitmed riigid töös, kellega me aktiivselt suhtleme, aga tähtaegu praegu veel ei oska välja öelda , millal järjekordne delegatsioon saabub veiseliha valdkonda kontrollima," ütles veterinaar- ja toiduameti impordi-ekspordi osakonna peaspetsialist Marko Breivel.

Saaremaa lihatööstuse ekspordi osa on praegu marginaalne, ehk suurusjärgus viis protsenti kogutoodangust .Seakatk oli see, mis pani ekspordipõntsu aastaid tagasi, kuigi tegelikult oli juba ka tookord Hongkongiga eellepingud ekspordi suhtes olemas.

"Need mahud olid nende mõistes marginaalsed. Meie mõistes olid täitsa okeid. Need eellepingud olid tehtud kahe konteineri peale kuus. Me praegu ekspordime oma naabritele Lätti, Itaaliasse läheb natuke, aga see on kindlasti vähem, kui me praegu tahaksime," rääkis Saaremaa lihatööstuse juht Kristjan Leedo.

Kuigi Hongkongiga kestavad VET ja Toiduametil läbirääkimised juba 2014. aastast, on lootused ja ootused jätkuvalt jõus.

Marko Breivel rääkis, et Hongkongi inimeste jaoks on Eestil ja meie piirkonna riikidel puhas ja põhjamaiselt karge maine.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: