Tartu vald võitleb iseenda loodud sihtasutusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jääkaru Jääaja keskuses
Jääkaru Jääaja keskuses Autor/allikas: Jääaja keskus

Tartu vald püüab kontrollida enda loodud Saadjärve sihtasutust, kuid sihtasutuse juhid keelduvad vallale dokumente näitamast.

Aasta tagasi lahkus Tartu vallavanema ametis pea veerand sajandit valitsenud Aivar Soop ning paistis, et vallas hakkavad puhuma uued tuuled.

Pärast valimisi sai uue sisu ka Tartu vallavolikogu revisjonikomisjon, mis pööras aprillikuus pilgu Saadjärve sihtasutuse poole. Aga sisulise kontrollini pole komisjon senini jõudnud, sest valla sihtasutus lihtsalt ei luba neid enda dokumentide juurde.

Näiteks septembrikuisel kontrollkäigul teatas Jääaja Keskust pidava sihtasutuse tegevjuht Tarmo Klaarman, et kõik küsitud dokumendid on küll olemas, aga tema neid vallavolinikele ei näita.

Dokumentide varjamist põhjendas ta sihtasutuse nõukogu otsusega, kusjuures nõukogu juhtis endine vallavanem Aivar Soop. Et sihtasutuse üle kontrolli taastada, vahetas vald kogu nõukogu välja. Ning oma esimesel koosolekul otsustas uus nõukogu, et Tarmo Klaarman peab revisjonikomisjoniga koostööd tegema.

5. novembril läkski revisjonikomisjon Teet Lille juhtimisel uuesti sihtasutuse kontorisse, aga tulemus polnud kuigi parem. Näha sai ainult läinudaastaseid pabereid ja neidki üsna vähe, kusjuures sihtasutuse sõlmitud lepingutes olid summad kinni kaetud.

Teet Lille sõnul selgitasid sihtasutuse juhid, et revisjonikomisjon vanemaid kui mulluseid dokumente ei vaja, sest nende varasemat tegevust on kontrollinud eelmised komisjonid. Ning milleks teha topelttööd.

"Varajasema kontrolli puudulikkuse näide on see, et nii vallavanem kui vallavalitsuse finantsjuht olid sihtasutuse juhtimise juures. Üks oli juhatuse liige ja teine nõukogu esimees. Järgmine on revisjonikomisjon, mis saaks seda kontrollida, aga revisjonikomisjoni esimees oli kõik see aeg ka sihtasutuse nõukogu liige," selgitas Lill.

Ehk sisuliselt olid kõik kontrollivad organid segamini sihtasutust juhtivate organitega ning ametnikud kontrollisid iseenese tööd.

Sihtasutuse uue nõukogu liige Tõnis Lukas ütleb, et nende otsus oli selge - juhtkonnal tuleb revisjonikomisjoniga koostööd teha. Miks seda ikkagi ei tehta, peaks selguma homsel nõukogu koosolekul.

Lukas möönis, et lugu on ennekuulmatu ja isegi pisut naljakas. "Meile on kindlasti vaja, et revisjonikomisjon kõiki dokumente näeks. Ja kui sihtasutuse juhtkond neid kätte ei anna, siis võetakse juhtkond vastutusele."

Nõukogu on välja kuulutanud ka konkursi, et sihtasutusele uus juht leida, kuid see kestab kuni uue aastani.

Tõnis Lukas kinnitas, et dokumendid soovitakse välja nõuda ikkagi tänastelt juhtidelt. Tänaste juhtide argumentatsioonist annab aimu ka Tartu vallavanem Jarno Laur, kelle sõnul on vallale öeldud, et dokumente näidatakse ainult kohtu nõudmisel.

"Nende meelest see, mida revisjonikomisjon soovib, kvalifitseerub erikontrolli mõiste alla sihtasutuse seaduse tähenduses. Ja seda saaks asutaja väidetavalt nõuda vaid kohtul määrata. See on suhteliselt omapärane tõlgendus," ütles Laur.

Niisiis jääb õhku küsimus, miks valla asutatud ning Jääajakeskust pidav sihtasutus nii kiivalt oma tegevusi varjab.

Tõnis Lukas ütles, et järelikult seal siis on mingid põhjused, kas finantsilised või korralduslikud. "Või on dokumendid nii halvas seisukohas või pole neid üldse peetud. Uus nõukogu plaanib asjad põhjalikult üle vaadata. Praegusel ajal seal numbrid ja olukord ja külastajate arvud ju väga optimistlikud ei ole."

Sihtasutuse juhatuse esimeest Tiit Helmi ei õnnestunud tänase päeva jooksul tabada. Tegevjuht Tarmo Klaarman keeldus intervjuust ning ütles, et nemad näitavad volikogule kõike, mida avalikkus peaks nägema.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: