Eestis oli transpordi kallinemine võrdluses teiste EL-i riikidega hüppelisem

Parkla
Parkla Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kuigi kütuste kallinemine kasvatas kõikjal Euroopas inflatsiooni, torkas Eesti silma teistest kiirema transpordi kallinemisega.

Kui võtta võrdluseks näiteks Eesti, Läti ja Luksemburgi tarbijahindade kallinemise, siis Eestis oli inflatsioon oktoobris aastases võrdluses 4,4, Lätis 3,2 ja Luksemburgis 1,2 protsenti.

Võttes transpordi osakaalu tarbijahinnaindeksi kujunemisel, siis riigiti on see erinev. Eestis 15,5, Lätis 14,8 ja Luksemburgis 19,5 ning Euroopa Liidu tervikuna 15,1 protsenti harmoniseeritud tarbijahindade korvist.

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul ei seleta see oktoobris transpordihindade kasvu nii suurt erinevust aastases võrdluses, kus kasv Eestis oli 10,1, Lätis 6,5, Saksamaal 5 ja Luksemburgis 6,6 protsenti

Erinevus ei tule mitte niivõrd kütusehindadest, vaid Eestis väga suure hinnakasvu teinud lennupiletitest.

"Väiksem mõju tuli veel baasefektist, kuna Eestis langes möödunud aasta oktoobris ja septembris transpordi hinnaindeks madalamale ning see tõstis kasvunumbri sel aastal kõrgemale. Lätis ja Luksemburgis sellist efekti ei toimunud," selgitas Mertsina.

Eestis andis transpordi kallinemine tarbijahinnaindeksi kogutõusust ligi kolmandiku.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: