Gaasi hind pole naftahinna langusega kaasa läinud

Gaasi hind on küll naftahinnaga seotud, aga viimase tõus või langus avaldub gaasi hinnas viitega.

Iraani sanktsioonide taustal suurendasid maailma juhtivad nafrariigid tootmist nõnda palju, et oodatud kallinemise asemel hakkas toornafta hoopis suure hooga odavamaks muutuma.

Pühapäeval teatas Saudi Araabia, et ülepakkumise vältimiseks on nad valmis enda naftatootmist 500 000 barreli võrra päevas vähendama. Ning seda isegi juhul, kui teised OPECi riigid oma tootmismahud samaks jätavad.

Saudide teate kõrval on aga oluline ka suurem pilt. Ehk tulevaks aastaks ennustatakse, et ülemaailmne naftatoodang kerkib üle saja miljoni barreli päevas. Sellest 500 000 oleks kõigest 0,5 protsenti.

Korraks pani see teade küll hinnalangusele pidurit, kuid täna on nafta taas umbes protsendi võrra odavamaks muutunud, ning barreli hind on langenud alla 70 dollari.

Kas hinnalangus jätkub pole kindel, aga näiteks suurima gildanaftatootja USA president Donald Trump kordas äsja, et tema loodab veelgi väiksemat hinda.

Eesti tarbijale on aga niisama tähtis gaasihind, mis on otsapidi naftahinnaga seotud. Samas tõdeb aktsiaseltsi Eesti Gaas juhatuse liige Raul Kotov, et seekord pole maagaasi hind naftahinna langustempoga kaasa läinud.

"Eks mõlemal turul kujuneb see hind nõudluse ja pakkumise vahekorras. Traditsiooniliselt nad jälgivad üksteise hindu, kuid sel sügisel on nad liikunud eraldi. Gaas hind on jälginud oma turu nõudlust-pakkumist ja naftaturg natuke oma spetsiifikat.

Börsil on maagaasi hind aasta jooksul oluliselt tõusnud. Eesti Energia energiakaubanduse juht Charlie Viikberg lisab, et Euroopa gaasiturg sõltub suuresti Gazpromist, mille hinnavalem sisaldab ka õli hinda. Ning kui õli hind langeb, hakkab see mõjutama ka gaasi hinda, aga siiski mitte kohe.

"Õli vähemalt hetkel ei mängi hinnavalemis erilist rolli. Pigem pakub see õlikomponent n-ö põrandat gaasivalemile. Kui gaasi hind liiga ära kukub, vaadatakse rohkem õli põhist hinda. Õli tänane langus hakkab mõjutama turuhinda kuskil üheksa kuu pärast, kui võtame puhtalt Gazpromi valemi," selgitas Viikberg.

Kui toornafta hinnamuutused mõjutavad küllalt kiiresti ka tavatarbijale olulisi kütusehindu, siis kodutarbijale jõudva gaasi hind on oluliselt stabiilsem. Seda vähemalt juhul, kui leping on fikseeritud.

"Sel aastal ei erine gaasi turg mitte millegi poolest elektriturust. Kui eelmisel aastal oled sõlminud fikseeritud hinnaga lepingu, siis oled kõvasti võitnud selle aasta jooksul. Kõik sõltub sellest, mis turg teeb. Gaas on turul 17 euro tasemelt kasvanud 26 euro tasemele," ütles Viikberg.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: