ÜRO Julgeolekunõukogu tühistas sanktsioonid Eritreale ({{commentsTotal}})

Asmara, Eritrea
Asmara, Eritrea Autor/allikas: Reuters/Scanpix

ÜRO Julgeolekunõukogu toetas kolmapäeval sanktsioonide tühistamist Eritreale pärast seda, kui riik asus normaliseerima suhteid naaberriikidega Aafrika Sarvel.

Julgeolekunõukogu toetas ühehäälselt Suurbritannia koostatud resolutsiooni sanktsioonide tühistamiseks, mis hõlmavad relvaembargot, reisikeelde, varade külmutamist ja sihitud piiranguid Eritreale. 

Resolutsioonis kutsutakse Eritread ja Djiboutit jätkama jõupingutusi 2008. aastast pärineva piiritüli lahendamiseks ja palutakse Asmaral jagada infot kümne aasta eest kokkupõrgetes kadunuks jäänud Djibouti sõdurite kohta. 

Prantsusmaa taotlusel hakkab julgeolekunõukogu saama iga poole aasta tagant ülevaadet Eritrea jõupingutuste kohta suhete normaliseerimiseks Djiboutiga. Aafrika Sarvel asuvas väikeriigis on sõjaväebaas nii Prantsusmaal, USA-l kui ka Hiinal. 

Julgeolekunõukogu kehtestas Eritreale sanktsioonid 2009. aastal seoses väidetava toetusega islamistlikule äärmusrühmitusele al-Shabaab Somaalias. Asmara on süüdistusi tõrjunud. 

Resolutsioonis tunnistati, et ÜRO vaatlejad "ei ole leidnud otsustavaid tõendeid Eritrea toetuse kohta al-Shabaabile", ja kuulutati, et selle vastuvõtmisega tühistati riigile kehtestatud sanktsioonid ja relvaembargo. 

Eritrea ja Etioopia allkirjastasid juulis rahuleppe, mis tegi lõpu kaks aastakümmet kestnud vaenutegevusele naaberriikide vahel.

Rahulepe juhatas sisse palavikulise diplomaatia Aafrika Sarve piirkonnas, mille käigus sõlmisid Somaalia ja Eritrea aastakümneid kestnud vaenu järel diplomaatilised suhted ning suhteid on parandama asunud ka pikaajalised rivaalid Djibouti ja Eritrea.

Etioopia suursaadik ÜRO-s Taye Atske Selassie ütles kolmapäeval, et sanktsioonide tühistamine "pakub Eritreale kahtluseta palju võimalusi". 

Ta ütles enne hääletust AFP-le, et sanktsioonide tühistamine võib aidata edendada Eritreas ka inimõiguste kaitset, mille puudumine on üks peamisi eritrealasi väljarändele sundiv tegureid.  

Eritrea välisminister Osman Mohammed Saleh taunis septembris ÜRO Peaassambleel esinedes sanktsioone, nimetades neid "õigustamatuks, ja öeldes, et need on põhjustanud eritrealastele "arvestavat majanduslikku kahju" ja kitsikust. 

Kunagine Etioopia provints, millele kuulus kogu riigi Punase mere rannajoon, Eritrea hääletas 1993. referendumil iseseisvuse poolt, kuid sattus naaberriigiga piiri demarkeerimisega seotud tülide tõttu peagi sõjajalale.

Etioopia jäi Eritrea eraldumisega ilma väljapääsust merele ning riik on sestsaadik toetunud merekaubanduses Djiboutile.

Eritrea valitsus on kasutanud Etioopia agressiooniohtu oma rahva rõhumiseks poliitikatega, mille seas on tähtajatu ajateenistus meestele, mida ÜRO on võrrelnud orjusega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: