Valitsus pidas juubeliistungi

{{1542286560000 | amCalendar}}

Valitsus kogunes neljapäeval istungile Õpetajate majja Tallinna Raekoja platsil, kus sada aastat tagasi alustas tööd Eesti Ajutine Valitsus. Juubeliistungile järgnes pidulik aktus, kuhu olid kutsutud ka varasemate valitsuste liikmed.

Aktusel pidas ametis oleva valitsuse nimel kõne peaminister Jüri Ratas ning tagasivaate tegi ajaloolane Lauri Vahtre.

11. novembril 1918 lõppes rohkem kui neli aastat kestnud Esimene maailmasõda. Eestit okupeerinud Saksa riigi kokkuvarisemine andis võimaluse Eesti Ajutisele Valitsusele kogunemiseks Tallinna ning võimu enese kätte võtmiseks. Uue maailmakorra tingimustes asuti energiliselt riiki üles ehitama.

Oma esimesed alalised tööruumid leidis Ajutine Valitsus just Õpetajate Majas. Seda märgib ka majale kinnitatud mälestustahvel.

Raekoja platsi hoone aga ei mahutanud kõiki valitsusasutusi ning ministeeriumide koosseisu kasvades asuti otsima uusi ruume. 1918. aasta novembri lõpus hakkasidki ministeeriumid linna erinevatesse paikadesse ümber asuma.

Peaminister Jüri Ratas rääkis, et on Eesti sajanda juubeli puhul mõelnud tihti sajanditagustele sündmustele.

"Kui suur ebakindlus võis valitseda nende naiste ja meeste seas, kui nad siiski tegid kindlameelselt oma tööd ning realiseerisid vankumatult Eesti rahva aateid," rääkis peaminister oma sõnavõtus.

Ratase sõnul ongi seetõttu tähtpäevadel sobilik tänumeeles neid riigitegelasi meenutada, sest sajandi eest oli õhus teadmatus tuleviku ees.

Endistest taasiseseisvunud Eesti peaministritest vanim, Andres Tarand ütles, et kuna pensionäri ülesanne on jälgida, mis ümberringi sünnib, siis ei räägi tema ainult heast, vaid ka vigadest, mida Eesti valitsused teinud on.

"Ma loodan, et me lahendame, või võiks öelda teie lahendate ka need tervishoiu vastuolud, mis meid praegu siis piinavad ja keegi lahendust nagu ei näe," ütles Tarand.

Tarandi nimetatud vigade seas oli näiteks koalitsioonilepingu põhiseadusest tähtsamaks pidamine. See puudutab tema sõnul loodusvara kui rahvusliku rikkuse ehk põlevkivi andmist riigi monopolile. Sellise otsuse saanuks teha vaid parlament, lisas ta.

Tarand rääkis ka parlamendi tasalülitamisest ja pahupidi suurprojektidest ning vajadusest vähendada põlevkivi põletamist.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: