Iisrael ja Poola ei liitu ÜRO ränderaamistikuga

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles teisipäeval, et Iisrael järgib USA ja veel mitme riigi eeskuju ja ei liitu detsembris vastu võetava ÜRO ränderaamistikuga.

"Olen andnud välisministeeriumile juhise teatada, et Iisrael ei liitu ja ei allkirjasta rändepakti," ütles Netanyahu avalduses. "Me oleme pühendunud oma piiride kaitsele ebaseaduslike migrantide eest. See on see, mida me oleme teinud, ja mida me jätkame." 

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Ametlikult võetakse see vastu 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval konverentsil.

Raamistik sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust.

USA lahkus ränderaamistiku üle peetud kõnelustelt. Dokumendi heakskiitmise järel on selle tagasi lükanud Austraalia, Ungari ja Austria ning sama on lubanud teha ka Tšehhi ja Bulgaaria. 

Iisraeli valitsus on langenud poliitilise surve alla umbes 42 000 peamiselt Eritreast ja Sudaanist pärit Aafrika migrandi kohaloleku tõttu riigis. 

Enamik migrante on saabunud Iisraeli pärast 2007. aastat Egiptuse Siinai poolsaare kaudu. 

Sestsaadik on piiritara ehitamisega piirijulgeolekut kahe riigi poorsel kõrbepiiril märgatavalt tugevdatud. 

Paljud migrandid on asunud elama rannikulinna Tel Avivi vaesemates linnajagudes. 

Poola ei liitu ÜRO ränderaamistikuga

Poola teatas teisipäeval, et ei liitu detsembris vastuvõetava ÜRO rändeleppega. 

Poola konservatiivse võimuerakonna Õigus ja Õiglus (PiS) valitsus teatas avalduses, et ei kiida heaks "kokkulepet, mis ei taga Poola julgeolekut ja mis võib stimuleerida ebaseaduslikku rännet". 

Valitsuse sõnul on rändelepe vastuolus selle prioriteetidega, mille seas on "Poola kodanike julgeolek ja rändevoogude üle kontrolli hoidmine". 

Pakt ei ole suutnud "anda tugevaid tagatisi seoses riikide suveräänse õigusega otsustada, keda nad oma territooriumile lubavad, ja eristada seaduslikku ja ebaseaduslikku rännet", lisas valitsus. 

Sarnaselt ülejäänud kolmele Visegrádi neliku riigile on Poola praegune valitsus olnud vastu Euroopa Liidu migrantide ümberpaigutamiskavale. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: