Jüri Ratas Jürgen Ligile: Reformierakond käitub nagu väike laps

{{1542802320000 | amCalendar}}
Koalitsiooninõukogu kogunemine Toompeal
Koalitsiooninõukogu kogunemine Toompeal Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Peaminister, Keskerakonna esimees Jüri Ratas pidas kolmapäeval riigikogu infotunnis ÜRO ränderaamistiku kohta käivatele küsimustele vastates Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligiga maha tulise sõnavahetuse.

"Mängite, et kord te tahate seda parlamenti, kord te seda ei taha parlamenti. Nagu väike laps. Nii ei saa, härra Ligi! Muidugi, ma arvan, et kuulata siin ära auväärt riigikogu liikmete arvamus antud kontekstis on õige, on asjakohane, on samuti põhiseadusega kooskõlas ja seda mõtet on toetanud ka Eesti vabariigi president," ütles Ratas Ligi küsimustele vastates.

Ligi vastas, et tema luges peaministri sõnade toonist välja seda, et koalitsioon ei soovigi ränderaamistiku hääletusel Reformierakonna toetust.

Ratas tsiteeris eelnevalt Ligi postitust: "Sellist asja ei ole arutatud parlamendi ega avalikkusega ega saadud selleks voli, aga see hakkab otseselt piirama Eesti suveräänsust otsustada asju omal maal ise. Isegi selle leppe tekst ei ole kättesaadav. On väga sümptomaatiline, et seda salasobingut ei lähe allkirjastama pea- ega välisminister, vaid volitanud presidendi. Keegi neist pole rääkinud parlamendiga. Tegelegu oma robotseksiga, aga see asi tuleb peatada!"

Ligi väitis eelnevalt, et ÜRO ränderaamistiku üle on valitsus otsustamise lõpetanud ja delegeerinud parlamendile. "Teemas ränderaamistik parlamendil tegelikult otsene roll puudub. Olete visanud selle meie otsustada, valitsuse enamus sisuliselt on andnud otsuse parlamendi vähemuse kätte."

Ligit asus toetama Reformierakonna fraktsiooni liige Arto Aas, kes ütles Ratasele: "No teie ebaadekvaatsed juhtimisotsused hakkasid ilmnema juba eelmine nädal, kui te valitsuskriisi lahendamise asemel tegelesite primitiivse poliitilise partei propagandaga, jagades kommi ja, ma ei tea, osaledes mis üritustel. Ja asi hakkas lagunema. Nüüd te olete valitsuse juhtinud ummikusse, tupikusse, ei suuda otsustada, lükkate selle vastutuse ja otsustamise riigikogu kaela. Riigikogu saab selle tööga hakkama. Riigikogu suudab otsustada erinevalt valitsusest. Aga teie praegune see ülbitsev, üleolev toon on tõepoolest kummaline. Te oleks justkui poliitiliselt kurttumm, sest te tegelikult vajate riigikogu toetust, et ta teeks selle töö teie eest ära."

Ratas vastas: "Te räägite sellest valimiskampaaniast. Ma tulin siia oma töö juurest jala, nagu ikka ma tulen auväärt riigikogu poole, ja ma olen ära kohkunud siin. Lossi platsi ees see autoparkla, vaatan, et mis suur plakat see siin on. Suur ilus Mercedes buss. Taavi Rõivas seal peal. Teisele poole vaatan, seal ka suur Taavi pilt. Mina küll ei pahanda Taavi Rõivasega, et ta on suure Mercedes bussi peal. See on üks oluline osa erakonna valimiskampaaniast. Ja kes on Mercedes bussis, aga kes sõidab rongis, ühistranspordiga. Nii ongi." 

Taavi Rõivase kampaaniabuss riigikogu ees Autor: Siim Lõvi/ERR

Ratase seisukoht mõjus punase rätikuna mitte ainult Reformierakonna saadikutele, vaid peaministrile sobimatut suhtumist parlamenti heitis ette ka EKRE saadik Martin Helme. "Te olete siin riigikogu liikmetele aru andmas, mitte meid süüdistamas või, ma ei tea, pragamas." 

Riigikogu hääletab esmaspäeval toimuval täiendaval istungil ÜRO ränderaamistikku avalduse üle.

Istungil tuleb hääletusele ränderaamistiku avaldus, mille esitasid 39 saadikut sotsiaaldemokraatide ja Keskerakonna fraktsioonist, et lahendada möödunud nädalal puhkenud valituskriis.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: