Šveits loobub ilmselt samuti ÜRO ränderaamistiku toetamisest

Kampaaniaplakatid Genfis.
Kampaaniaplakatid Genfis. Autor/allikas: FABRICE COFFRINI/AFP/Scanpix

Šveitsis sattus ÜRO ränderaamistiku debatt halvale ajale: see võib anda hoogu populaarsele algatusele, et Šveitsi seadused oleksid ülemad rahvusvaheliste seaduste ja lepete ees. See aga tähendaks riigi praeguse välispoliitika kokkuvarisemist.

ÜRO ränderaamistiku üle käib Šveitsis sama tuline debatt nagu Eestiski. Viimaste nädalate jooksul on seda arutanud neli erinevat parlamendikomiteed, millest kolm nõuavad, et valitsus külmutaks teema, kuniks parlamendis pole selle üle põhjalikult debateeritud.

Välisminister Ignazio Cassise jaoks on see suur probleem, sest ta peab äärmiselt keerulisi läbirääkimisi Euroopa Liiduga uue raamkokkuleppe üle, mis katab sisuliselt kõiki koostöövaldkondi alates liikumisvabadusest ja turule ligipääsust kuni õigusliku ühtlustamiseni.

Cassis seisab kodumaal silmitsi tohutu survega, sest parempoolne Šveitsi Rahvapartei (SVP) on oma värske algatusega, mis juba sel pühapäeval hääletusele jõuab, finišisse jõudmas. Šveitslased otsustavad niinimetatud enesemääramise initsiatiivi üle, millega tahetakse Šveitsi põhiseadusesse lisada klausel, et Šveitsi seadused oleksid ülemad rahvusvahelistest seadustest ja lepetest.

Šveitsi seadus ja Šveitsi kohtud oleksid alati esikohal, mis tähendaks automaatselt hulga probleemide teket, kõigepealt juba jätkuvalt käivatel läbirääkimistel EL-i raamkokkuleppe teemal. Nii nagu Eesti valitsus, tahab ka Cassis kaose võimalikult kiiresti lõpetada. Ta tahab teema praegu täielikult külmutada ning kolmapäeval teeb ta tõenäoliselt oma kolleegidele valitsuses ettepaneku Marrakechi sõit tühistada.

Samal ajal on avalik debatt kulgenud Eestiga üsna sarnast rada pidi. Kuna valitsus ei suutnud teemat õigel ajal avalikkusele esitleda, on populistid selle üles korjanud ja kasutavad seda õigusliku enesemääratluse kampaanias. Küsimust on arutatud parlamendis, kriglikud debatid on toimunud meedias, lisaks hulk pahaseid lugejakirju ning massiliselt postitusi ja säutse sotsiaalmeedias.

Isolatsionistidele sobib ÜRO ränderaamistik suurepäraselt. See haakub lisaks rahvusvahelise õiguse ja lepete teemale ka migratsiooni kui kõvasti vaidlusainet andnud valdkonnaga ning nüüd tunneb SVP, et nende kurssi toetavad ka USA, Austria, Ungari, Austraalia, Tšehhi, Bulgaaria ning ka Eesti. Et asju hullemaks ajada, siis seadis isegi Saksa kantsleri Angela Merkeli enda partei raamistiku kahtluse alla, mis tõenäoliselt annab vaidlustele Šveitsis uut hoogu.

Taas on Šveitsi välispoliitika suund sadade tuhandete hääletajate käes. Kui valijad peaksid pühapäeval põhiseadusmuudatusi toetama, ei ole teada, kuidas arenevad edasi Šveitsi suhted rahvusvaheliste organisatsioonide ja eelkõige Euroopa Liiduga. Mõned poliitikud võrdlevad seda juba Brexitiga, olles pessimistlikud Šveitsi võimaluste osas EL-i turule jääda.

Šveitsi valitsusel on senise kursi säilitamiseks aega kõigest paar päeva, mille jooksul ÜRO raamistik piltlikult laualt pühkida. See tähendaks loobumist raamistiku heakskiitmisest, Marrakechi mitte sõitmist ja palvetamist, et sellest piisab. Seejärel tuleb oodata paremat olukorda, mil arutelusid ja läbirääkimisi jätkata.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: