Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viis EL-i riiki ei toeta ÜRO rändepakti

Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Siiani on teatanud viis Euroopa Liidu liikmesriiki, et nad ilmselt ei toeta ÜRO rändepakti.

ÜRO rändepakti kiitsid juulis heaks kõik 193 ÜRO liikmesriiki peale USA. Lepe koostati pärast suurimat migrantide sissevoolu Euroopasse pärast Teist maailmasõda, vahendas Reuters.

Samas on Ungari ja Austria valitsused pärast leppe heakskiitmist teatanud, et nemad lõplikku dokumenti detsembris Marokos ei toeta. Nad põhjendavad seda sellega, et lepe hägustab legaalse ja illegaalse migratsiooni vahelist piiri.

Nüüd on ka Poola, Tšehhi ja Bulgaaria vihjanud, et võivad samuti lepet mitte toetada.

"Bulgaaria valitsuse seisukoht on mitte ühineda ÜRO globaalse migratsioonipaktiga," ütles suurima võimupartei GERB-i asejuht Tsvetan Tsvetanov pärast koalitsioonijuhtide kohtumist.

GERB-i migratsioonivastane koalitsioonipartner Ühinenud Patrioodid on tugevalt ÜRO pakti vastu. Partei hinnangul ohustab see Bulgaaria rahvuslikke huve.

Bulgaaria parlament peab debatti rändepakti üle kolmapäeval.

ÜRO rändepakt sisaldab muu hulgas selliseid teemasid nagu, kuidas kaitsta migrante, kuidas integreerida neid uutesse riikidesse ja kuidas saata neid tagasi nende koduriikidesse.

Šveitsi diplomaat Pietro Mona, kes aitas pakti üle läbirääkimisi pidada, kaitses seda esmaspäeval, öeldes, et lepe aitab väiksematel riikidel paremini oma huve kaitsta.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kutsus esmaspäeval Berliinis äriteemalisel tippkohtumisel kõneldes Euroopa Liitu üles võtma migratsiooni küsimuses ühine seisukoht.

"Kui üks või kaks või kolm riiki lahkuvad ÜRO migratsioonipaktist, siis me Euroopa Liiduna ei saa oma huvide eest seista," ütles ta.

Bulgaaria, kes jääb migrantide ühele peamisele teele, kui nad suunduvad Lähis-Idast Lääne-Euroopasse, astub enda sõnul juba samme illegaalse migratsiooni peatamiseks ja Euroopa Liidu välispiiride kaitsmiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: