Reformierakond toetab ränderaamistikku, kui nende parandusi arvestatakse

{{1542706980000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Reformierakonna fraktsioon otsustas riigikogus ÜRO ränderaamistiku avaldust toetada, juhul kui nende muudatusettepanekutega arvestatakse.

"Kui meie muudatusettepanekud lähevad läbi, siis me toetame seda avaldust küll," rääkis Reformierakonna esimees Kaja Kallas ERR-ile.

Üks Reformierakonna muudatusettepanek on Kallase sõnul see, et see avaldus viitaks ka valitsuse 22. märtsi otsusele. Samuti ka see, et valitsus peab ränderaamistiku osas võtma seisukoha.

Muudatusettepanekute tähtaeg on 23. november, reede. Kallase sõnul võiks siis erakorraliselt koguneda ka riigikogu väliskomisjon, et muudatusettepanekuid arutada. Seejärel võiks Kallase sõnul kokku kutsuda riigikogu erakorralise istungi.

"Reformierakond leiab, et Eesti peaks osalema ÜRO ränderaamistiku aruteludel," sõnas Kallas.

Ossinovski: valitsuse varasemale toetusele viitamise osas on kokkulepe võimalik

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski ütles, et valitsuse varasemale toetusele viitamise osas on võimalik kokkuleppele jõuda.

"Nii palju, kui Reformierakonna esimees mulle ütles, siis soovivad nad seal viidet Eesti välispoliitika järjepidevusele, sellele, et mitte ainult see valitsus, vaid ka eelmine valitsus on selles küsimuses selgelt oma seisukohta väljendanud," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Reformierakonna ettepanekul on aga ka teine pool, mis seab valitsuse kahvlisse. Nimelt ootab Reformierakonna üks muudatusettepanek valitsuselt seisukohta ränderaamistiku suhtes. "Aktuaalne kaamera" uuris, kas see on üldse võimalik, sest just ränderaamistik ajas valitsuse lõhki.

"See, millisel viisil valitsus seda avaldust realiseerib juriidilises mõttes, on valitsuse otsus," ütles Ossinovski.

Ta lisas, et riigikogu otsusega soovitakse näha parlamendi enamuse suhtumist ränderaamistikku.

President on seisukohal, et sõidab Marrakechi ainult siis, kui ränderaamistiku suhtes on üksmeele saavutanud valitsus.

Pevkur: Reformierakond tahab rändeavaldusse viidet valitsuse rollile

Reformierakond soovib riigikogu menetlusse võetud ÜRO globaalse ränderaamistiku toetuseks esitatava avalduse teksti viidet selle kohta, et raamistiku osas peab otsuse tegema ka valitsus, ütles Reformierakonna fraktsiooni liige Hanno Pevkur.  

"See avaldus peaks andma valitsusele signaali, et nemad peavad ka selge seisukoha võtma," ütles riigikogu põhiseaduskomisjoni liige ja endine siseminister Pevkur teisipäeval BNS-ile. 

Reformierakonna juhatuse liikme sõnul tuleks aru saada, mis on riigikogu ja mis valitsuse roll. "Kui valitsus on otsustusvõimetu ja hakkama ei saa, siis loomulikult riigikogu ütleb oma seisukoha, aga ma arvan, et meie üks muudatustest saab kindlasti olema selles suunas, et ka valitsus peab võtma seisukoha. See on minu arust vältimatu," lisas Pevkur.

"Ja ma arvan, et puhtalt praktilisel kaalutlusel oleks mõistlik viidata ka juba märtsis valitsuses olnud seisukohale,(kui valitsus kinnitas mandaadi läbirääkimisteks ÜRO-s ränderaamistiku koostamise üle - BNS)," leidis Pevkur.

Lisaks tuleks tema sõnul kaaluda ka avalduse eelnõu viimast lauset, milles öeldakse, et riigikogu toetab ÜRO globaalse ränderaamistiku vastuvõtmist. "Riigikogu avaldus peaks pigem olema suunis valitsusele sel teemal," märkis Pevkur.

Kindlasti tuleks üle vaadata ka see, kas tekstis on piisavalt selgelt kinnitatud Eesti suveräänsus rändeküsimuste otsustamisel ja see, et ränderaamistik ei ole riikidele siduv, rõhutas Pevkur. 

Karilaid: Reformierakond muudab riigikogu intriige puhudes kummitempliks

Keskerakonna aseesimees ja riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid sõnas, et rändeküsimuse arutelu riigikogusse viimine oli õige samm. Reformierakonna tänased väljaütlemised Riigikogu avalduse osas viitavad aga tema hinnangul riigi mainet kahjustava sisepoliitilise mängurluse jätkamisele.

Karilaid sõnas, et nii president Kersti Kaljulaid kui ka näiteks Eesti ettevõtlusorganisatsioonid, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ja Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsioon on toetanud arutelu viimist riigikogusse. "Parlamentaarses riigis on riigikogu õige koht, kus olulisi küsimusi lahendada ning selline arutelu tulebki viia laiemale otsustamise pinnale. Eesti inimeste jaoks olulist teemat ei saa jätta parteide tagatubadele," rõhutas ta.

Ta jätkas, et kui enne pahandas opositsioon, et parlamendil pole sõnaõigust, siis nüüd soovib Reformierakond otsustamise tagasi lükata hoopistükkis valitsusele, esitades Karilaiu hinnangul seejuures ebamõistlikke ja –vajalikke tingimusi. "Välispoliitilise suuna asemel on ka pärast tänast Kaja Kallase kohtumist presidendiga olulisem sisepoliitiline mängurlus," leidis ta.

Karilaid viitas erakonna endise juhi Hanno Pevkuri öeldule valitsuse otsustamisest ning tänasele esimehele Kaja Kallasele, kelle arvates ei kuulu välispoliitilised küsimused riigikogu pädevusse. "Meie parlamenti tahetakse intriige puhudes näidata kummitemplina. Kui Reformierakond tuli parlamenti lihtsalt istuma, on see nende probleem ning valijatele edasiseks indikatsiooniks. Parlamendi maine kahjustamine tuleks lõpetada ja viimaks tuleb harjuda tööga ka opositsioonis. Mõistetavalt on see raske, kui võimuga ollakse harjunud ja erakond igast otsast käriseb, kuid vähemalt proovige," kutsus ta üles.  

Ta lisas, et Reformierakond on ka varasemalt pidanud riigikogu valeks kohaks, kus olulisi riiki puudutavaid küsimusi arutada. "Mitmesaja miljonilise ja Eesti mainet kahjustava rahapesu või VEB-fondi uurimist õiguskomisjoni poolt pidas Reformierakond samuti täiesti ebavajalikuks ning lausa kahjulikuks tegevuseks, sest see ei kuuluvat riigikogu pädevusse," viitas Karilaid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: