Mattis sai volitused kasutada USA sõdureid piiriametnike kaitseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1542833940000 | amCalendar}}
USA kaitseminister James Mattis.
USA kaitseminister James Mattis. Autor/allikas: Leah Millis/Reuters/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis ütles kolmapäeval, et Valge Maja on andnud talle volitused kasutada sõjaväge tolli- ja piiriametnike kaitseks edelapiiril Mehhikoga.

Mattis ütles Ühendriikide kaitseministeeriumis ajakirjanikele, et see võib teatud tingimustel tähendada sõduritele käsu andmist migrantide ajutiseks kinnipidamiseks allumatuse või vägivalla korral piirivalvurite vastu.

Kaitseministri sõnul jääksid migrandid sellistel puhkudel vahi alla "minutiteks" ja see ei tähenda, et sõdurid täidavad piiril korrakaitseülesandeid.

Samuti on sõduritel õigus kasutada vajadusel piirivalvurite kaitseks surmavat jõudu, lausus ta, kuid lisas, et sõdurid relvastatakse kumminuiade ja kilpide, mitte tulirelvadega.

Mattis ütles Pentagonis, et kasutaks selliseid volitusi ainult pärast sisejulgeolekuministeeriumilt vastava palve saamist.

Sõjaväe missioon piiril peaks ministri sõnul praeguse seisuga lõppema 15. detsembril, kuid lõpptärmin sõltub siiski missiooni käigust. Missiooni hinnanguline maksumus on praegu 72 miljonit dollarit, kuid "ma olen kindel, et see arv tõuseb", lausus Mattis.

USA valitsus on saatnud piirile tolli- ja piiriametnikke toetama umbes 5900 tegevsõjaväelast ja 2100 rahvuskaartlast olukorras, kus Mehhiko kaudu läheneb Ühendriikide piirile mitu keskameeriklaste migrandikaravani.

Mehhiko siseministeeriumi andmeil on praegu karavanides USA piiri poole teel üle 8000 migrandi.

Enamik neist põgeneb vaesuse ja vägivalla eest El Salvadori, Guatemalat ja Hondurast hõlmavas Kesk-Ameerika "põhjakolmnurgas", kus brutaalne jõuguvägivald on toonud kaasa maailma ühed kõrgemad tapmiste määrad.

Kriitikud on nimetanud president Donald Trumpi otsust sõjavägi USA lõunapiirile saata kulukaks poliitiliseks trikiks eesmärgiga mobiliseerida vabariiklaste baastoetajaskonda enne 6. novembri vahevalimisi.

Trump nimetas migrandikaravane riiklikuks hädaolukorraks ja sissetungiks ning ütles koguni, et Ühendriikide sõdurid peaksid migrante tulistama, kui nad hakkavad USA piiril kive loopima. Pärast valimisi on president muutunud vähem häälekaks.

USA sõjaväel on põhiseadusega keelatud osaleda täita siseriiklikke korrakaitseülesandeid ning piirimissioon on asetanud mittepoliitilised relvajõud ebamugavasse rambivalgusse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: