USA sulges piiripunkti Mehhikoga, sest migrandid jooksid piiritarale tormi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1543181700000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA võimud sulgesid pühapäeval piiripunkti California lõunaosas pärast seda, kui sajad migrandid Mehhiko Tijuana linnast piiritarale tormi jooksid, teatasid USA võimud.

USA tolli- ja piirikaitsebüro San Diegos märkis Twitteris, et sulges San Ysidro piiripunkti autoliiklusele nii põhja kui lõuna suunast, peatades seejärel ka jalakäijate läbipääsu.

USA võimud avasid San Ysidro piiripunkti Mehhikoga mõne aja pärast uuesti. Ühendriikide tolli- ja piirikaitseamet teatas taasavamisest samuti Twitteris. Esmalt avati läbipääs jalakäijatele, seejärel ka sõidukitele.

Mehhiko siseminister Alfonso Navarrete süüdistas mõningaid migrante katses ületada piir vägivaldsel moel.

"Me kavatseme astuda samme nende deporteerimiseks," lausus ta telekanalile Milenio, lisades, et need inimesed mitte ei aita karavani vaid kahjustavad seda.

Twitterisse postitatud videoklippidel võis näha suurt hulka migrante piiri poole tormamas. Mitu tuhat peamiselt Kesk-Ameerikast pärit migranti on kogunenud Tijuanasse lootuses Ühendriikidesse pääseda.

AFP fotograafi sõnul eraldus rühm migrante piirisillal rahumeelsest protestimarsist ning üritas ronida üle metalltara, püüdes USA-sse siseneda.

USA ametiisikud kasutasid Mehhiko poolt piirile lähenevate migrantide vastu pisargaasi, kui osa neist tara püüdsid ületada. Samal ajal tiirutasid pea kohal USA sõjaväekopterid.

Protestimarsist võttis osa vähemalt 500 inimest, nende seas naised ja lapsed.

Esimene tara õnnestus ületada paarisajal migrandil, kuid teisele lähenedes lasid USA piirivalvurid nende vastu käiku pisargaasi.

Trump on korduvalt hoiatanud, et suures migrandikolonnis, mis läbi Mehhiko Ühendriikide poole liigub, on kurjategijaid ja võib-olla ka terroriste. Selle tõestuseks pole ta toonud ühtegi näidet.

USA on toonud piirile 9000 tegevväelast, kes toetavad seal piirivalvet.

Möödunud nädalal jõudis Tijuanasse umbes 5000 migranti, kes olid läbinud veidi rohkem kui kuu ajaga umbes 4000 kilomeetrit. Paljud neist põgenevad vägivalla eest Hondurases, lootes Ühendriikides varjupaika leida.

Seaduslikult USA-sse pääsemiseks tuleb neil esitada asüülitaotlus, kuid selle menetlemine võib võtta kuni aasta.

Mehhiko kavatseb välja saata kõik üle USA piiri tungida üritanud isikud

Mehhiko kavatseb välja saata kõik ebaseaduslikult USA piiri ületada püüdnud umbes 500 Kesk-Ameerika migranti.

USA katkestas mitmeks tunniks liikluse San Ysidro piiripunktis ning kasutas migrantide vastu pisargaasi. Ka toodi piiriülest liikumist kontrollima helikopterid.

Üle piiri tungida üritanud inimesed on osa oktoobris Kesk-Ameerikast liikvele läinud nn migrandikaravanist.

Mehhiko siseministri Alfonso Navarrete sõnul ei saa Tijuana linnas ja piirialal vägivaldselt käitunud migrantidele nende tegevust andeks anda.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: