Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erakoolid koguvad populaarsust

Foto: Siim Lõvi/ERR

Pea aastakümne jooksul on erakoolid Eestis järjest populaarsust kogunud. Kasv on aastast aastasse toimunud nii koolide kui ka õpilaste arvus, erandiks ei ole ka algav õppeaasta.

Haridusministeeriumi andmetel on erakoolide esimeses kooliastmes õppivate laste arv viimase aastaga kahekordistunud ning ka erakoole endid tuleb järjest juurde. Jätkuvat kasvu nii õpilaste kui ka koolide arvus kinnitab Tartu erakooli nõukogu esimees Urmo Uiboleht.

"Huvilisi on rohkem, kui me pakkuda suudame. Me oleme märkimisväärselt suurendanud vastuvõttu - teist aastat alustab juba meie erinevates koolikohtades kokku 100 õpilast, ka meie endi jaoks on see n-ö kahekordistunud," rääkis Uiboleht ERR-ile.

Ministeeriumi hinnagul on lapsevanemate põhjused erakooli eelistamisel erinevad. Vanemad võivad eelistada eraharidust klasside väiksuse tõttu, mis võimaldab lapsele individuaalsemalt läheneda. Samuti on osa erakoole religioosse kallakuga või alternatiivpedagoogikat viljelevad.

Uibolehe sõnul tekitab erakoolide järele nõudlust ka elukohajärgne koolikohtade määramine.

"Meid mõjutab tegelikult väga palju haldusreform, koolikohtade määramine. Tartu on paraku ikkagi Lõuna-Eesti tõmbepiirkond ja me ei saa ainult enda laste puhul rääkida Tartu lastest, vaid neid on arvestatav hulk Tartu ümbruse valdadest, ka Lõuna-Eestist," selgitas ta.

Koolide arvu kasvul on haridusministeeriumi hinnangul põhjuseid mitmeid, üheks nendest on 2010. aastal jõustunud seadusemuudatus, mis lõi eelduse erahariduse kasvuks. Uiboleht usub, et tulevikus erakoolide tekkimine siiski pidurdub.

"Ma väga pikka kasvuprognoosi ei näe, meie haridussüsteem sõltumata kooli omandivormist on head haridust pakkuv. Erakoolide populaarsus, ma usun, jääb sellisesse suurusjärku nagu ta praegu on, ei ole nagu vaja karta seda, et me erakoolistume," rääkis ta.

Sügisel alustab Eestis tegutsemist üks uus erakool. Möödunud õppeaastal õppis erakoolides kokku enam kui 8700 õpilast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: