Gruusia presidendivalimised võitis Salome Zurabišvili ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1543472160000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Gruusia presidendivalimiste teise vooru võitis kolmapäeval võimupartei Gruusia Unistus toetatud Salomé Zurabišvili, teatas keskvalimiskomisjon.

Valimiskomisjoni avaldatud andmete kohaselt sai Zurabišvili 59,52 protsenti häälest (1 147 627 häält), tema vastane, opositsioonilise Ühtse Rahvusliku Liikumise kandidaat Grigol Vašadze 40,48 protsenti (780 633 häält).

Valimas käis 56,23 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

Vastvalitud president asub põhiseaduse kohaselt ametisse 16. detsembril.

Kuigi uuel riigipeal on suuresti tseremoniaalne roll, peetakse presidendivalimisi testiks võimupartei ja opositsiooni jõudude vahekorrast enne oluliselt tähtsamaid üldvalimisi, mis peaksid toimuma 2020. aastal.

Pinged kasvasid enne presidendivalimiste teist vooru. Opositsioon süüdistas valitsust valijate hirmutamises ja väitsid, et võimupartei aktivistid ründasid Vašadze kampaaniameeskonda.

Zurabišvili teatas omakorda, et tema ja ta lapsed on saanud UNM-iga seotud inimestelt tapmisähvardusi.

Inimõigusorganisatsioonid on samuti süüdistanud Gruusia valitsusametnikke enneolematu ulatusega häälteostmises. Gruusia Unistuse juhtkond on seda eitanud.

Gruusia peaprokuratuur ütles, et algatas süüdistuste uurimiseks juurdluse.

66-aastane Zurabišvili on Gruusiast 1921. aastal Pariisi suundunud põgenike järeltulija. Tema karjäär Prantsuse välisteenistuses kulmineerus välisministri kohaga Saakašvili valitsuses. Kuid ta sai kiiresti palju vaenlasi. Parlamendisaadikud ja ka diplomaadid süüdistasid teda ülbuses ja impulsiivsuses.

Kui ta tagandati aasta hiljem, tulid tuhanded inimesed tänavatele selle vastu protestima.

"Hääletustulemus otsustab mitte ainult selle, kes valimised võitis, vaid ka tähistab kas progressi või tagasilööki Gruusia noorele demokraatiale," ütles politoloog Gela Vasadze AFP-le.

Gruusia uus president teeb esimese välisvisiidi mõnda EL-i riiki

Gruusia presidendivalimiste teise vooru võitnud Salomé Zurabišvili teatas neljapäeval, et esimese ametliku visiidi teeb ta mõnda Euroopa Liidu riiki. 

"Kedagi ei üllata, et mu esimesed visiidid kulgevad Euroopasse, sh Brüsselisse, Pariisi, Berliini ja Baltimaadesse," ütles ta ajakirjanikele.

Ta märkis, et esimesena õnnitles teda võidu puhul Leedu president Dalia Grybauskaitė.

Žurabišvili märkis samuti, et ootab Prantsuse presidendi telefonikõnet, mis olla juba kokku lepitud. 

"Ootan Prantsuse presidendi telefonikõnet. Ta on praegu Argentinas, kuid saatis mulle juba õnnitluskirja," ütles ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: