ERR Moskvas: Venemaa loodab tuua sanktsioonide alla pandud firmad enda maksuparadiisidesse

Foto: Ilya Naymushin/Reuters/Scanpix

Venemaa plaanib luua kaks nn maksuparadiisi ehk erimajandustsooni - üks tuleb Kaliningradi, teine Kaug-Itta. Plaani eesmärk on meelitada Vene ettevõtteid tooma oma raha muudest maksuparadiisidest Venemaale, eeskätt peetakse silmas just neid ettevõtteid, kes on sattunud USA sanktsioonide alla.

Rusal on üks maailma suuremaid alumiiniumitootjaid - ettevõte kontrollib kuut protsenti maailma alumiiniumiturust. Sel kevadel sattusid nii Rusal kui ka selle omanik Oleg Deripaska USA sanktsioonide alla, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Seejärel lõi Vene valitsus Kaug-Idas ja Kaliningradis nn maksuparadiisi, et sanktsioonide alla sattunud Vene ärimehed võiksid oma äri seal ümber registreerida ja USA rahandusministeeriumi tähelepanu eest põgeneda.

Vene eksperdid on sellise sammu osas skeptilised.

"Ma ei arva, et maksuparadiisid on efektiivne tööriist, et sanktsioonide eest põgeneda. Maailma finantssüsteem on täna ühine ja see on teatud riigi kontrolli all, ütleme nii. Ja sellised katsed ennast peita... kui vaja on, siis alati võib üles leida. Mul ei ole mingit lootust, aga oleks hea, kui ma eksin," ütles Vene valitsuse rahandusülikooli teadusjuht Dmitri Sorokin.

Vene maksuparadiisid lubavad oma residentidele konfidentsiaalsust ja soodsat maksurežiimi. Peamine tingimus - firma peab olema loodud välismaal ja enne 2018. aasta 1. jaanuari. See näeb välja nagu katse päästa ainult sanktsioonide alla sattunud Vene oligarhe.

"Ma ei ole maksuparadiiside toetaja, aga teisest küljest, kui mängus on sellise firma saatus nagu Rusal - sõltumata meie suhtest selle firma juhtkonda -, siis riik peab midagi ette võtma. Ja need meetmed peavad olema nii kiired, et saaks veel
midagi päästa, mitte lihtsalt anda märku, et me tunneme kaasa," kommenteeris Moskva ülikooli majanduskooli direktor, akadeemik Aleksandr Nekipelov.

Peale Rusali omaniku Oleg Deripaska ükski teine USA sanktsioonide alla sattunud Vene ärimeestest ei kaalu oma ettevõtete kodumaale ümber registreerimist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: