Päästjad panid Liiva kabeli põlengule piiri ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1543732860000 | amCalendar}}

Päästeamet sai hommikul kell 7.38 teate, et Nõmmel on süttinud põlema Liiva kalmistu kabeli katusealune. Kella 11.31-ks saadi põlengule piir.

Esialgsetel andmetel sai tulekahju alguse elektrisüsteemi süttimisest. Pahatahtlikkust päästeamet ei kahtlusta.

"Esmapilgul on keeruline öelda, sest see pööning ei olnud käidav. Esiteks see on madal ja sinna on väga keeruline pääseda. Tavaliselt minu praktika nüüd ütleb seda, et kui sealt mingisugused elektrijuhtmed peaks läbi jooksma, siis võib-olla elektrilühisest, aga eks selle teeb kindlaks uurimine," selgitas Põhja päästekeskuse vanemoperatiivkorrapidaja Mart Käit "Aktuaalsele kaamerale".

Käidu sõnul oli päästjatel väga keeruline katuse all olnud tulepesadele ligi pääseda.

Päästjad tõid kustutustööde käigus kabelist välja museaale. Neist kõige väärtuslikum - orel - toimetati ohutusse kohta kabeli juurdeehituses.

Käit tõdes, et tulekahju tegi kabelihoones suurt hävitustööd. "Üks on tulekahju, temperatuur seal sees ja teine on kustutusvesi. Oreli me viisime kabeliruumist ära kõrvalruumi, kus ta on kaitstud, aga kõik see teine inventar, mis seal sees on, jääb paraku kustutusvee alla," rääkis ta.

Inimesed viga ei saanud.

Tulekahjust levis piirkonda ka palju suitsu, mistõttu palus päästeamet hommikul piirkonna elanikel majade uksed ja aknad kinni hoida.

"Suits tuleb pahvakutena - kui päästjad katust avavad, tuleb rohkem, ja liigubki rohkem ühele poole, paraku küll linna poole. Näiteks kui seista seal kabeli taga, siis ei ole üldse suitsu. Eks see tuule suunast sõltub ka," kommenteeris päästeameti pressiesindaja Indrek Hirs ERR-ile.

Kabeli kustutustöödel osalesid Nõmme, Lilleküla, Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita päästjad ning Hüüru vabatahtlikud päästjad.

Hoone oli kindlustamata, kuid linn leiab kabeli taastamiseks raha

Liiva kabel on kultuurimälestis. See on Herbert Johansoni projekteeritud ja 1935. aastal valminud sakraalhoone, kuid olulisi muinsuskaitsealuseid kunstiteoseid kabelis ei olnud. Küll aga oli vana orel.

Päästetööde juht kiitis esimesi meeskondi, kes põlengupaika jõudsid ja oreli kilega katsid. Selle eest on väga tänulikud ka muinsuskaitsjad.

"Väljast, jah, paekivihoone on originaalis täiesti säilinud, aga interjöör ei ole päris ajalooline. Mul on nii palju infot, et tänu tuletõrjele nad päästsid ikkagi vana oreli, mis seal kabelis oli, ja ka pingid olid tõstetud välja," selgitas ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik "Aktuaalsele kaamerale".

Muinsuskaitsealune paekiviehitis oli Tallinna linnaplaneerimise ameti andmetel kindlustamata. Duboviku sõnul on ta saanud linnapea Taavi Aasalt kinnituse, et rahalised vahendid kabeli taastamiseks linn leiab.

"Katus on praktiliselt tõesti hävinud. Ma võtan kaasa insenerid ja ehitajad, et hinnata, kui palju on vaja taastada. Ma arvan, et mitte ainult katusekatted, vaid kuna tuletõrje kasutas vett, siis on kogu elektrisüsteem ka vaja vahetada," rääkis Dubovik.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael, Siiri Ottender-Paasma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: