Video: Washingtonis toimus George H.W. Bushi riiklik matuseteenistus

Foto: Mandel Ngan/AFP/Scanpix

USA-s Washingtonis toimus kolmapäeval riigi 41. presidendi George Herbert Walker Bushi riiklik matuseteenistus.

Bush sündis 1924. aasta 12. juunil ja suri reede, 30. novembri õhtul 94-aastasena.

Bushi kirst oli Kapitooliumi rotundi all esmaspäevast ning külastajad said talle austust avaldada kella 7-ni (Eesti aeg kell 14). Seda tegid kümned tuhanded inimesed.

Kirst ja pere saabusid Washingtoni katedraali pisut enne kella 11-t (Eesti aeg kell 18) ning siis algas matuseteenistus. Pärast matuseteenistust lennutatakse kirst tagasi Houstonisse ja pannakse Püha Martini episkopaalkirikusse. Matus toimub neljapäeval.

Teenistus oli laiemale avalikkusele suletud, kuid seda edastas otsepildis telekanal C-SPAN ning seal toimuvat kajastasid kõik suuremad USA uudistekanalid.

Järelehüüde Bushile tegid neli inimest: tema poeg ja samuti presidendiametis olnud George W. Bush; endine Kanada peaminister Brian Mulroney, kes oli ametis Bushi ametiajal; endine senaator Alan Simpson, kes on tundnud Bushi pere 1960. aastatest; ning ajaloolane Jon Meacham, kes kirjutas Bushi biograafia.

Teenistusel olid kohal kõik viis elusolevat USA presidenti: Jimmy Carter, Bill Clinton, George W. Bush, Barack Obama ning ametisolev president Donald Trump.

Kohal oli ka hulk endisi ja praegusi riigipäid ja teisi ametikandjaid. Teiste seas tulid tseremooniale Saksa kantsler Angela Merkel, Jordaania kuningas Abdullah II ja kuninganna Rania, Briti prints Charles ning Poola endine president Lech Wałęsa.

Eestit esindab matusel ekspresident Toomas Hendrik Ilves.

Trump kuulutas kolmapäeva riiklikuks leinapäevaks. Börsid NYMEX ja Nasdaq sel päeval ei tööta. Lipud heisatakse lahkunud riigipea austuseks poolde masti ka Kanadas.

Bush osales Teises maailmasõjas, seejärel ajas naftaäri. 1964. aastal ühines ta Vabariikliku Parteiga ja läks poliitikasse. Ameeriklased valisid ta presidendiks 1988. aastal ning ta oli ametis ühe ametiaja: 1989.-1993. aastani.

USA meedia nendib, et Bushi ametiajale langes palju geopoliitilisi sündmusi, sealhulgas Nõukogude Liidu lagunemine ning operatsioon Kõrbetorm, mis oli suunatud Kuveidi hõivanud Iraagi diktaatori Saddam Husseini vastu.

Texases külastasid tuhanded leinajad nädalavahetusel Bushi presidendiraamatukogu Texase A&M ülikooli linnakus. Esmaspäeval toodi sark presidendi lennukiga Air Force One Washingtoni.

Bushi abikaasa ja endine esileedi Barbara Bush suri 17. aprillil 92-aastasena.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: