Washington jätab hüvasti George H.W. Bushiga

Washingtonis meenutati USA 41. presidendi George Herbert Walker Bushi eluaegset avalikku teenistust, mis algas Teise maailmasõja ajal mereväes ning lõppes presidendiametis.

Texases külastasid tuhanded leinajad nädalavahetusel Bush vanema presidendiraamatukogu Texase A&M ülikooli linnakus.

Esmaspäeval toodi sark presidendi lennukiga Air Force One Washingtoni, kus see on USA Kapitooliumi rotundi all.

Kolmapäeval toimub Washingtoni rahvuskatedraalis matuseteenistus, millest võtavad osa ka president Donald Trump ja esileedi Melania Trump.

Washingtonist viiakse Bushi sark tagasi Houstonisse Saint Martini episkopaalkirikusse ning sängitatakse neljapäeval raamatukogu juurde perekonna hauaplatsile.

President Bush suri reede õhtul 94-aastasena.

Vabariiklikku Parteid esindanud George H. W. Bush oli presidendiametis aastatel 1989-1993. President Ronald Reagani ajal - aastatel 1981-1989 - oli ta USA asepresident.

Teise maailmasõja ajal teenis ta USA mereväes ning enne poliitikasse minekut tegutses naftaettevõtjana Texase osariigis. 1966. aastal valiti ta USA esindajatekotta.

1971. aastal nimetas president Richard Nixon ta USA suursaadikuks ÜRO-s ning 1973. aastal sai temast Vabariiklaste Rahvuskongressi (RNC) esimees. Seejärel oli ta president Gerald Fordi ajal USA suursaadikuks Hiina Rahvavabariigis ning peagi sai temast Luure Keskagentuuri juht.

1980. aastal kandideeris ta samuti presidendiks, kuid sai vabariiklaste eelvalimistel Ronald Reaganilt lüüa. Viimane aga vali ta enda asepresidendiks.

1992. aastal kaotas Bush presidendivalimistel Bill Clintonile.

Bushi perekond on olnud poliitikas aktiivne ka pärast George H. W. Bushi ametiaja lõppu - tema poeg George w. Bush oli USA president kaks ametiaega ning tema teine poeg Jeb Bush oli Florida osariigi kuberner.

2005. aastal sai George H. W. Bush Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi.

Käesoleva aasta aprillis suri ekspresidendi abikaasa Barbara Bush.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: