Aastaga on börsielekter kallinenud 56 protsenti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Energia võitleb turul kõlvatut konkurentsi pakkuva Vene elektriga.
Eesti Energia võitleb turul kõlvatut konkurentsi pakkuva Vene elektriga. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Novembris kallines börsielekter 13,5 protsenti, ent aastatagusega võrreldes on hind tõusnud juba 56,2 protsenti.

Novembris kallines elekter nii Eestis kui Soomes. Eestis tõusis elektri megavatt-tunni hind 13,5 protsenti ehk 52,63 euroni, Soomes 8 protsenti ehk 50,08 euroni. Võrreldes möödunud aasta novembriga on aga börsielekter kallinenud 56,2 protsenti.

Eesti ja Soome vahelise hinnaerinevuse tänavu novembris tekitas EstLink I kaabli rike, mistõttu oli see ühendus 4.-26. novembrini turult eemal.

Novembri lõpus oli elektrienergia tulevikutehingute hind detsembrikuuks Soome hinnapiirkonnas 51,8 eurot megavatt-tunnist, mis annab põhjust oodata, et detsembris jääb elektrihind novembriga võrreldavaks või kerkib mõnevõrra.

Lätis jäi hind samasse suurusjärku oktoobriga - hind tõusis vaid 0,4 protsenti ehk 55,24 euroni. Leedus aga elektrihind hoopis langes 0,5 protsenti, jõudes 55,42 euroni megavatt-tunnist.

Lätis ja Leedus on elekter samas Eestist ja Soomest endiselt kallim, põhjuseks elektrikaubanduse piiramine Kaliningradi ja Valgevene ühendustel.

Üldist hinnatõusu aitas kontrolli all hoida CO2 kvootide väike hinnalangus. CO2 kvootide keskmine hind oli novembris 19,22 eurot tonnist, mis tähendab 1,8 protsendilist langust võrreldes eelmise kuu keskmise hinnaga.

Novembris liikus ka Põhjamaade hüdrobilanss pigem langustrendis – kuu algul jäi see umbes 5 TWh alla tavapärase ning kuu lõpus ligi 13 TWh alla tavapärase.

Kõrgemad hinnad on tingitud õhutemperatuuri jahenemisest. Jahedad ilmad ja tuuleparkide toodangu kohatine vähenemine põhjustasid novembris ka selle, et kõigi loetletud hinnapiirkondade madalaim tunnihind püsis võrdlemisi kõrgel, makstes 34,26 eurot megavatt-tunnist.

Nafta hinna langus viis ka gaasi hinna alla

Novembri jooksul oli naftaturg pidevas languses. Kuu keskmiseks naftahinnaks kujunes 65,9 dollarit barrelist, mis tähendab 18,2 protsendilist langust võrreldes eelmise kuu keskmisega. Põhiliselt mõjutasid naftahinda novembris ületootmisega seotud mured, Iraani-vastased sanktsioonid ning Ameerika Ühendriikide ja Hiina kaubandussõja tõttu vähenenud nõudlus.

Euroala jaoks aga vähendas naftahinna langust dollari tugevnemine. Novembris tugevnes dollar euro suhtes 1,02 protsenti.

Koos naftahinnaga langesid ka gaasi hinnad. GasPooli "kuu ette" tehingute hinnad langesid 5 protsenti ehk 24,98 euroni megavatt-tunnist ning TTF-i hinnad langesid 4,7 protsenti ehk 24,87 euroni megavatt-tunnist, mis tähendab, et detsembris võib gaasi hind veelgi langeda.

Gaasi hinnad langesid oodatust väiksema tarbimise ning suure pakkumise tõttu.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: