OPEC ja partnerid leppisid kokku 1,2 miljoni barreli suuruses kärpes

{{1544201220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Naftakartell OPEC ja selle partnerriigid, teiste seas Venemaa, leppisid reedel kokku kärpida naftatoodangut ühtekokku 1,2 miljoni barreli võrra päevas, lootuses selle hinda tõsta, teatas Iraagi naftaminister.

"Me kärbime kokku 1,2 miljonit barrelit päevas," lausus pärast Viinis peetud kohtumist Thamer Abbas al-Ghadhban, lisades, et uus tootmiskvoot jõustub jaanuarist.

Seda on veidi üle ühe protsendi maailma kogutoodangust. Kärpest 800 000 barrelit langeb OPEC-i 14 liikmele ja 400 000 kartelli mittekuuluvatele partneritele, teiste seas Venemaale.

Kärpe aluseks on oktoobrikune toodang ning teema juurde naastakse uuesti aprillis, lausus Viini kohtumise kõneisik Tafal al-Nasr.

OPEC-i toodang oli oktoobris 32,99 miljonit barrelit päevas.

OPEC ja selle partnerid, kes annavad maailma kogutoodangust umbes poole, märkisid, et 30-protsendise hinnalanguseni kahe kuu jooksul on viinud turu üleküllastatus.

Araabia Ühendemiraatide naftaministri Suhail Mohamed al-Mazrouei sõnul tehti "eriliste tingimuste" tõttu kolmele riigile kärpeleppega seoses erand ja nemad naftatoodangut vähendama ei pea. "Need riigid on sanktsioonide tõttu Iraan ja Venezuela ning Liibua põhjusel, et selle naftatootmine on ebastabiilne," sõnas ta.

Erandid tähendavad teiste kokkuleppe osapoolte jaoks seda, et kärped "kujunevad kõigile keskmisest pisut suuremaks", ütles AÜE minister.

Maailma suuruselt teise naftatootja Venemaa energeetikaminister Aleksandr Novak ütles, et kokkulepe peaks aitama "turul tasakaaluni jõuda". Ta lubas, et Venemaa vähendab naftatootmist "järk-järgult" ja "klimaatilisi ja tehnilisi tingimusi" arvestades, kuid teeb kärpe teoks paari kuu jooksul.

Kärpega nõustus ka maailma suurim tootja Saudi Araabia hoolimata liitlase USA keelitustest säilitada naftatootmine praegusel tasemel.

Londoni Põhjamere brend reageeris kokkuleppele rohkem kui neljaprotsendise tõusuga.

Analüütik Stephen Brennock nimetas kärpelepet "globaalse ülekülluse kaotamise jaoks ebapiisavaks". "Selleks, et vältida järgmise aasta esimees pooles pakkumise ülejääki, oli vajalik kombineeritud kärbe mahus 1,5 miljonit barrelit päevas," ütles ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: