Saudi Araabia ei ole naftakärpeleppe saavutamises kindel

Foto: SCANPIX / AP

Saudi Araabia tõdes, et naftakartelli OPEC liikmed ja teised naftat tootvad riigid ei pruugi jõuda kokkuleppele toodangu vähendamises, et langevaid naftahindu taas tõsta.

"Ei, ma ei ole kindel," ütles Saudi Araabia naftaminister Khalil Al-Falih neljapäeva hilisõhtul OPEC-i kohtumiselt väljudes.

"Me vaidleme ikka veel (võimalike kärbete) jaotamise üle," lisas ta.

Iraagi naftaminister Thamir Abbas Al Ghadhban ütles, et kõnelused jätkuvad reedel. "Me oleme lootusrikkad, et kokkulepe saavutatakse," sõnas ta.

OPEC-i 15 liikmesriiki kohtusid neljapäeval Viinis, et otsustada järgmiste sammude üle. Päev varem oli USA president Donald Trump kutsunud neid tootmist mitte vähendama.

Ministrid kohtuvad uuesti reedel, seekord koos OPEC-i väliste tootjatega, kelle seas on ka Venemaa.

Saudi naftaminister al-Falih ütles varem, et tootmise vähendamine miljoni barreli võrra päevas oleks ideaalne.

OPEC-i toodang oli oktoobris 32,99 miljonit barrelit päevas.

Vene energeetikaminister Aleksandr Novak ütles neljapäeval Peterburis, et Venemaa jälgib olukorra arengut väga tähelepanelikult. Ta märkis, et Venemaal on talviste kliimatingimuste tõttu palju raskem tootmist vähendada kui teistel riikidel.

Analüütikute hinnangul võib Venemaa ühineda tootmise vähendamisega hiljem.

OPEC-i ministrid soovitasid Trumpil nende asjadesse mitte sekkuda.

"Me ei vaja kelleltki luba (tootmise) piiramiseks," ütles Saudi naftaminister, lisades, et USA asi ei ole öelda, mida OPEC tegema peab.

Katar, kes on olnud OPEC-i liige aastast 1961, teatas esmaspäeval ootamatult, et lahkub järgmisel kuul kartellist, et keskenduda gaasi tootmisele.

Doha panus on ainult umbes kaks protsenti OPEC-i tootmismahust, kuid Katari otsus pälvis tähelepanu.

Nafta hinnad langesid neljapäeval järsult

Toornafta jaanuaritehingute hind New Yorgi börsil kukkus 1,40 dollarit ehk 2,6 protsenti, sulgudes tasemel 51,49 dollarit barrelist.

Londoni Põhjamere brendi veebruaritehingute hind langes 1,55 dollarit ehk 2,4 protsenti, sulgudes tasemel 60,06 dollarit barrelist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: