Levikom maadleb maksuvõlaga

Peep Põldsamm
Peep Põldsamm Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Eesti üks suuremaid IT-äritaristuteenuste ja -lahenduste pakkujaid Levikom on sattunud võlgadesse, kuid loodab lisainvestorite abil ettevõttele uue hingamise anda.

Ettevõtte juhatuse esimees Peep Põldsamm ütles ERR-ile, et maksuvõlg maksu-ja tolliamet ees on suurusjärgus 200 000 eurot. Krediidiinfo andmeil ulatub maksuvõlg 260 000 euroni.

Firma väitel on võlgade põhjuseks liiga suur liitumisavalduste arv, mille menetlemiseks pole ettevõttel piisavalt vahendeid. Põldsamm ütles, et kõik võlad saavad tasutud.

Levikom on ligi saja inimesega töötav ettevõte, mis pakub ülikiire internetiga seotuid lahendusi, üleriigilise juhtmeta lairibavõrgu VirtuaalFiiberTM baasil. Lisaks kuulub ettevõttele avalike asjade internet NORA.

Teisipäeva pärastlõunal oli Levikomi koduleheküljel seejuures märge, et lehekülg on ajutiselt suletud.

Intervjuu Peep Põldsammiga:

Miks on Levikom sattunud Julianus Inkasso võlgnike nimekirja?

Levikom ägab väga suure turunõudluse käes. Kui me kaks aastat tagasi tulime turule, siis me ei osanud uneski ette näha, et see nõudlus on niivõrd palju rahuldamata.

"Viimase miili" programmi raames on selgunud, et Eestis on 162 000 kodu ja ettevõtet, kellel ei ole juurdepääsu vähemalt 30-megabitisele internetiühendusele.

Telekommunikatsiooniäri põhineb just esialgsetel investeeringutel, me oleme kahe ja poole aasta jooksul investeerinud 4,5 miljonit eurot, kuid meil on endiselt tuhandeid inimesi, kes ootavad meiega liitumist. Tegelikult oleks meil nõudluse rahuldamiseks vaja investeerida 10- 15 miljonit eurot. Me selleks rahaliselt valmis ei olnud ja see on tekitanud probleeme.

Seetõttu oleme juba 2018. aasta algusest otsinud võimalusi kapitali kaasamiseks. Loodame selle viia lähiajal lõpule. Paraku hankijatele tähtajaliste maksete tegemata jätmine ja maksuvõlad käivad sellise asjaga kaasas. See ei ole tahtlik.

Meil nende probleemide lahendamisega põhimõttelisi probleeme ei ole, sest meie konsolideerival emaettevõttel on piisavalt varasid ja vabu rahalisi vahendeid. Kõik võlad saavad kindlasti tasutud.

Kuni me pole piisavalt kapitali suutnud kaasata, siis ei saa me võtta aga seda riski, et hakata meie meeskonda suurendama. See on tüüpiline kasvuraskustega võitlemine. Kliendid ja hankijad ei peaks muret tundma, sest meil on varade ja vahenditega kõik kaetud.

Kui suur on Levikomi võlg?

Ei oska täpset numbrit öelda, kõige suurem on maksuvõlg. Pankadest sellises olukorras abi ei saa, sest suure kasvuga oleme viinud ettevõtte kahjumisse, olles varasematel aastatel kasumis. Maksuvõlg on ajatatud.

Kui kellelegi on maksudega viivitusi, siis varem või hiljem saavad kõik asjad makstud. Me ise elame selle nimel, et kiiresti lõpetada investori kaasamine ja lükata ettevõttele järgmine käik sisse. Kõige suuremat survet tunnetame nende klientide poolt, kes on ootejärjekordades.

Kui suur on ajatatud võlg maksu- ja tolliametile?

Täpse numbri jään teile võlgu aga ma arvan , et see on suurusjärgus 200 000 eurot.

Kes on need investorid, kes on nõus Levikomi investerima kuni 15 miljonit eurot?

Läbirääkimised on lõppjärgus ja osade investoritega on tehtud ka eellepingud. Loodame paari kuu jooksul protsessi edukalt lõpule viia. Laenukapital pole praeguses olukorras kättesaadav, nii et tegemist saab olla vaid nii-öelda omakapitali investoritega.

Oleme vaadanud investeerimisfondide poole ja ka strateegiliste investorite poole ehk siis ettevõtete poole, kes ise tegutsevad selles valdkonnas ja kes soovivad turule siseneda või oma tegevust laiendada. Kellega me läbirääkimised lõpule viime, see on veel konfidentsiaalne info.

Nii praegustele kui ka tulevastele klientidele julgete kinnitada, et kõik on kõige paremas korras?

Muretsemiseks pole põhjust, oma praeguse võimekuse juures me oma võrku siiski natukene laiendame, kliente liidame taha, aga oma võimaluste piires.

Arvestada tuleb aga sellega,et lähikuudel oleme olukorras, kus järjekorrad püsivad. Mõistliku aja jooksul, näiteks mõne nädalaga, me järjekordi likvideerida ei suuda. Loodetavasti juba märtsist suudame jõuda tagasi normaalsusesse ja liitumisi korraldada paari-kolme nädala jooksul.

Kas liitumisi nii-öelda normaalse aja jooksul pole Levikom suutnud teha lihtsal põhjusel, et teil pole võrgu ehitamiseks lihtsalt raha?

Telekommunikatsioonis vajab iga kliendi liitmine investeeringut, mille suurus on paari tuhande euro kandis. Vaja on ju osta võrguseadmeid ja kliendiseadmeid. Kuna liitumissoove tuli kordades rohkem kui arvestasime, siis meil polnud lihtsalt seda raha võtta.

Juhul kui teil investoreid kaasata ei õnnestu, kas siis müüte oma ettevõtte koos kliendibaasiga mõnele Eestis tegutsevale telekommunikatsiooni ettevõttele, näiteks Elisale, Teliale või Tele 2-le?

Levikomi tänased osanikud on omavahel kokkuleppinud kohe ettevõtte algusest peale, et me peame ehitama sellise organisatsiooni, mis on võõrandatav suvalisel hetkel, omab väärtust ja pole vahet, kes on selle omanik.

Meil on visioon, millega ettevõtte lõime, meie fookuses ei ole ainult internet maapiirkondades, me oleme nii Eestis kui rahvusvaheliselt tuntud asjade interneti valdkonnas.

Täna soovime seda visiooni arendada edasi aga paraku on nii, et oleme juba huvi äratanud ka teie osutatud suurte strateegiliste investorite seas juba möödunud aastal. Praegu soovime veel mahtusid kasvatada, kas edaspidi jätkame iseseisvalt või mõne suurema investor tiiva all, seda näitab tulevik.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: