Lätis jätkuvad püüdlused uue valitsuse moodustamiseks

Foto: ERR

Lätis püütakse Seimi valimiste järel kolmandat korda moodustada uut valitsust. Seekord juhib kõnelusi parlamendis kõige vähem kohti saanud partei Uus Ühtsus juht Krišjanis Karinš.

Samas pole president Karinšit peaministri kandidaadiks nimetanud. Esimestel kohtumistel parteid oma punastest joontest ei taganenud ja Seimi esimehe Inara Murniece arvates on Lätile ohtlik piir lähedal.

Seimi pääsenud kuus parempoolset parteid on nüüd venemeelseks peetavat Koosmeelt kõrvale jättes proovinud kahe peaministrikandidaadi juhtimisel erinevaid koostöömudeleid, kuid asja pole neist saanud.

Oligarhist ekspoliitiku Ainars Šlesersi käekirja hoomates pakkus eelmine, populistlikku parteid Kellele Kuulub Riik esindav Aldis Gobzems ühe päeva jooksul välja koguni kolm võimalikku valitsuse moodustamise põhimõtet, nende hulgas parteituid ministreid ja ministeeriumide arvu vähendamist poole võrra.

Lätis on praegu nagu heade lastega, kes saavad jõulukuuse ümber kokku - lapsed on samad, ainult jõuluvana on teine. Valitsuse moodustamisega on samamoodi - kogunevad samad inimesed kellegi teise juhtimisel. Ütlevad, et neil suuri erimeelsusi pole, aga valitsusest ka asja ei saa, võib olukorra lõunanaabrite juures "Aktuaalse kaamera" korrespondendi Ragnar Kondi hinnangul kokku võtta.

Nüüd on olukord nii, et kõigile parempoolsetele parteidele väga hästi sobiv Krišjanis Karinš, kes on Uue Ühtsuse juht, tuntud poliitik ja europarlamendi liige, püüab omakorda koalitsiooni moodustada, kuigi presidendi volitusi tal selleks pole. Tal on aga tingimus, et peaministriks hakkab ta vaid juhul, kui õnnestub teha kõigi kuue parempoolse nimekirja liit.

"Kahjuks ei tunnera ma vajalikku koostöö- ja kompromissivalmidust, et selline valitsus saaks üldse töötada. Praegu. Ma ei ütle, et see pole võimalik. Ütlen, et praegu pole selleni veel jõutud," rõhutas Karinš.

Laupäeval tegi aga Rahvuslaste Ühenduse kongress regionaalministrile ettapaneku saata laiali Riia linnaduuma, kes ei suuda hakkama saada korruptsiooniga, viidates sündmustele Riia ühistranspordifirmas Rigas satiksme. Korruptsioon on riigile julgeolekuoht.

Seimi esimees Inara Murniece on aga valitsuse moodustamise jandile viidates leidnud, et Läti hakkab lähenema ohtlikule piirile.

"Põhimõtteliselt pole ükski poliitiline jõud öelnud, et neile minu nägemus uuest valitsusest ei sobi," ütles Karinš.

Läti tööandjate organisatsioon pakub uueks peaministriks finantskonsultatsioonidega tegeleva Altumi juhti Reinis Berzinšit. President Raimonds Vejonise töökavas enne jõule parteide esindajatega kohtumisi kavas pole.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: