ERR Riias: altkäemaksuskandaal lõi Läti pealinna võimuliitu mõra

Foto: Sputnik/Scanpix

Riia ühistranspordifirmaga Rīgas Satiksme seotud suur korruptsiooniskandaal lõi aastaid Läti pealinna juhtinud liitu esimese mõra.

Esmaspäeval astus Riia aselinnapea kohalt tagasi partei Au Teenida Riiat juht Andris Ameriks. Regionaalminister Kaspars Gerhards esitas aga Rahvuslaste Liidu soovil valitsusele ettepaneku saata korruptsiooni tõttu laiali Riia volikogu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tandem Nils Ušakovs-Andris Ameriks kaotas viimastel kohalikel valimistel küll toetajaid, kuid jäi endiselt Riias võimule. Esmaspäeval teatas linnavolikogus 17 aastat, neist kaheksa aselinnapeana töötanud Ameriks, et astub tagasi, sest korruptsiooniskandaali tõttu on kannatanud nii tema, linnavolikogu kui ka partei maine.

Ameriks pole siiani kinnitanud ega ka eitanud, kas korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) otsis läinud nädala lõpul läbi tema töökabineti ja elukoha või mitte. Esmaspäevases teates kinnitas Ameriks vaid, et tal pole kahtlaste trammi-, trolli- ja bussihangete uurimise ega ka ühistranspordifirmaga Rīgas Satiksme mingit seost.

Läti Televisoooni saade "De facto" avaldas, et Ameriks tunneb hästi nii Läti Panga presidendi kui ka veofirma altkäemaksuskandaaliga seotud ärimeest Maris Martinsonsi.

"Kogu aja jooksul, mil Martinsonsi tunnen, pole ma teinud ühtki ebaseaduslikku tehingut ega aidanud kaasa nende tegemisele," kommenteeris Ameriks.

Linnapea Nils Ušakovs korraldas endale ise usaldushääletuse, mille võitis. Tema tagasi astuda ei plaani.

"Mina pole Ameriksil palunud tagasi astuda, ta ise teavitas mind oma otsusest. Selles olukorras võin puht inimlikult öelda, et mul on kahju," sõnas erakonna Koosmeel juht ja Riia linnapea Ušakovs.

Rahvuslaste Liit leiab, et korruptsioon Riia linnas on läinud liiga kaugele ja on aeg volikogu laiali saata. Seimis esindatud erakondade esindajad on teatanud, et toetavad ettepanekut, kui sel on juriidiline, mitte poliitiline sisu.

Lätis on välja arvutatud, et iga aastatel 2013-2016 ostetud trammi, trolli ja bussi hinnast 5-7 protsenti moodustab altkäemaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: