Läti president andis valitsuse moodustamise ülesande Karinšile

{{1546861380000 | amCalendar}}
Foto: Ints Kalnins/Reuters/SCANPIX

Läti president Raimonds Vējonis otsustas usaldada kolmanda valitsuse moodustamise katse Euroopa Parlamendi liikmele Arturs Krišjānis Kariņšile.

Sellega algas kolmas ametlik valitsuse moodustamise katse pärast oktoobris toimunud parlamendivalimisi.

"Kohtusin mitme parlamendierakonnaga, mis teatasid kavatsusest toetada Kariņšit järgmise peaministrina," lausus Vējonis.

Pärast seda, kui kahel esimesel kandidaadil, Jānis Bordānsil ja Aldis Gobzemsil ei õnnestunud valitsust moodustada, muutis president taktikat. Ta ei valinud uut kandidaati enne jõule, vaid lasi erakondade juhtidel omavahel kohtuda ning leida neile vastuvõetav kandidaat ise.

Nad valisid välja Ühendriikides sündinud ja USA-Läti topeltkodakondsusega 54-aastase Kariņši, kes kuulub parlamendis väikseima esindusega paremtsentristliku Uue Ühtsuse ridadesse.

Erakonnal on parlamendis kaheksa kohta, kuid Kariņšit toetab mitu suurt erakonda: Uued Konservatiivid, paremtsentristlik Rahvuslaste Ühendus ning liberaalne Arengu Eest/Poolt. Lisaks toetavad teda mitmed, aga mitte kõik populistliku erakonna KPV LV parlamendisaadikud.

Nüüd hakkab Kariņš erakondadega selgeks tegema ministrikandidaate. Uue valitsuse usaldushääletust on oodata käimasoleval jaanuaril.

Oktoobris toimunud valimised sai enim mandaate erakond Üksmeel -- 24 --, kuid selle venemeelne hoiak oli teistele erakondadele vastuvõetamatu.

President ütles ajakirjanikele, et eelmise nädala kohtumistel väljendasid erakonnad valmidust teha koostööd Kariņši juhtimise all. See aga tähendab, et Kariņš võib saada seimienamuse toetuse. Ta kutsus Kariņši täna kohtumisele, et arutada valitsuse prioriteete ja vastutusvaldkondade jaotamist erakondade vahel.

Kariņš teavitas presidenti võimalikust välis- ja kaitseministrist, kellega Vējonis nõusse jäi.

President soovis Kariņšile edu valitsuse moodustamisel, rõhutades, et erakonnad peavad sellele lähenema vastutustundlikult. Samuti soovitas ta alustada tööd valitsusdeklaratsiooni kallal.

Vējonise sõnutsi ei saa see olema lihtne, sest erakonnad jagasid enne valimisi rohkelt lubadusi. Poliitikud peavad minema kompromissidele ja leppima kokku, et deklaratsioon oleks täidetav, ütles president.

Vējonis rõhutas, et valitsus tuleb kokku saada jaanuaris, sest riigil on palju tähtsaid ülesandeid, sealhulgas Moneyvali soovituste elluviimine ja reformide jätkamine. "Valitsuse kinnitamisega ei saa viivitada, seepärast kutsun üles lähenema sellele vastutustundlikult," ütles ta.

Kariņš on nimetanud oma prioriteetidena rahandussektoris korra loomist, seaduslikkuse tugevdamist, võitlust korruptsiooni ja varimajandusega, haridusreformi jätkamist, elektrienergia komponendi ostusundi, haldusreformi ja demograafiat.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: