Ernits: Tallinna TV eemaldas mind saatejuhi kohalt

Peeter Ernits
Peeter Ernits Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu liige, varem Keskerakonda kuulunud ja nüüd EKRE-t esindav peeter Ernits andis pühapäeval sotsiaalmeedias teada, et Tallinna TV eemaldas ta saate "Otse kümnesse" juhi kohalt.

Kui Ernits väitis, et Tallinna Televisiooni saatejuhi kohalt eemadlati ta Keskerakonna juhtkonna korraldusel, siis telekanali juhatuse liige Taavi Pukk lükkas selle väite tagasi ning meenutas, et Tallinna Televisiooni nõukogu on vastu võtnud otsuse, mille kohaselt ei tohi riigikogu valimiste eel parlamenti kandideerivad inimesed tegutseda TTV-s reporterite, saatejuhtide ja saadete püsikülalistena.

Ernitsa teade tema Facebooki-kontol:

"Head sõbrad, neil päevil sain teada, et Keskerakonna juhtkond on andnud korralduse minu eemaldamiseks Tallinna TV populaarseima saate "Otse kümnesse" juhi kohalt. Vene ajal nimetati seda telefoniõiguseks, kui kõrge seltsimees helistas asutuse juhile ja andis korralduse, millele polnud võimalik vastu vaielda. Telefoniõiguse mõte on selles, et kirjalikku jälge maha ei jää. Nii ka praegu.Ajad on küll muutunud, kuid nagu näeme, kunagised kombed elavad edasi.

Pole ka ime, saade mida ma olen tänaseks kaheksa aastat juhtinud - esmalt "Vaba mõtte klubi" ja viimasel ajal "Otse kümnesse" nime all, on muutnud Eesti poliitilist reaalsust. Neli aastat tagasi jõudis EKRE riigikokku. Tänaseks on temast saanud Eesti üks populaarsemaid erakondi. Mul on hea meel teatada, et tervelt viis "Vaba mõtte klubi" asutajaliiget ja pidevat osalist juhivad kevadistel valimistel EKRE valimisnimekirju.

Just seepärast andis majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simson Tallinna TV juhtidele käsu minu eemaldamiseks saatejuhi kohalt, sest sellised asjad tuleb "meie" kanalis lõpetada.

Tema ja Yana Toomi nõudmisel võtab saate juhtimise üle nende soosik, minu asendaja Jakko Väli.

Muuseas, Tallinna TV ei ole Keskerakonna kanal. Veelgi enam, Tallinna linnatelevisioon ei allu mitte kuidagi majandus- ja kommunikatsiooniministrile.

Savisaare ajal, kui ma enam kui viis aastat "Vaba mõtte klubi" juhtisin, ei sekkunud ei tema ega keegi teine saatesse - seda ei enne saadet kui ka pärast. Rõhutan,
mitte kordagi seejuures! Tsensuur algas Savisaare kukutamise järel.

Esimene katse mind saatejuhi kohalt kõrvaldada toimus 12. detsembril 2016, vaevalt kümmekond päeva pärast Jüri Ratase valitsuse ametisseasumist. Toona andis Kadri Simsoni käsu Tallinna TV juhtidele edasi toonane peasekretär Jaak Aab, kes isiklikult televisiooni saabus.

Pärast seda, kui asi avalikuks tuli, vandus Aab, et midagi sellist pole olnud. Paraku kinnitasid usaldusväärsed allikad, et just nii see oli. Nii saab olema ka
praegu.

Kuid see oli alles algus.

Teine katse toimus 12. septembril, kaks päeva pärast seda, kui ma Keskerakonnast lahkusin. Esimest korda kirjutati mulle ette, keda võib ja keda ei või saatesse kutsuda. Saatekülaliste nimed tuli kooskõlastamiseks varakult juhatuse liikmetele saata.

Vähe sellest, mulle teatati, et hooaja keskel tuleb hakata ka kanali kõige populaarsema saate formaati muutma.

Loomulikult ma ei olnud kõige sellega nõus, kuid teatud külaliste ilmumine, keda vaatajad saates näha ei soovi, on selle nõudmisega seotud.

Neil päevil, pärast Toompea rändeleppe vastast miitingut, tuli kolmas ja lõplik käsk.

Hoolimata varem kokku lepitud graafikust teatati, et ka aasta viimast, kokkuvõtlikku saadet järgmisel teisipäeval mina ei juhi. See on esimene kord kogu saate pika ajaloo jooksul.

Vaba mõtte vaim, mis viimase kaheksa aasta jooksul on meie saates lehvinud, on kustumas. Peaministripartei üritab vaba ajakirjandust suukorvistada. Me oleme teel vaikivasse ajastusse. Kuid pole häda, see mis ei tapa, teeb tugevamaks. Me kohtume kindlasti veel. Eesti on teelahkmel. Rõõmsat advendiaega ja saabuvaid pühasid."

Tallinna Televisiooni juahtuse liikme Taavi Puki vastulause:

"Peeter Ernits on kirja pannud tõepoolest põrutava teksti, aga pean tema hoogsaid väljaütlemisi siiski kõvasti rahustama.

Esiteks, nii väga kui ka Peeter Ernits seda tahaks, ei tule Kadri Simson, Yana Toom ja Jaak Aab igal õhtul kokku, et üle vaadata, kes Tallinna Televisioonis parajasti esinevad. Ei tule nad sel põhjusel kokku ka kord kuus ega isegi mitte kord aastas.

Teiseks on mul kahju, et sedavõrd staažikas (endine) ajakirjanik loobib süüdistusi paremale ja vasakule ning põhjendab oma juttu "usaldusväärsete allikatega" ja sellega, et asju aetakse konspiratiivselt. Reaalsuses tähendab see seda, et mõeldakse asjad välja nii, nagu tahetakse, et need oleks ja siis põhjendatakse jutuga "naised saunas rääkisid". Väita lisaks, kuidas on "teatud külalised, keda televaataja näha ei soovi" näitab aga elementaarse viisakuse puudumist. Ühele saatejuhile ei ole see küll kohane käitumine. Veel vähem on see kohane käitumine Eesti Vabariigi riigikogu liikmele.

Üks asi on Ernitsa tekstis aga ka tõsi. Nimelt see, et palusime temalt (ja ka teiselt saatejuhilt Jakko Välilt) aegsasti informatsiooni, kes saates osalevad. Esiteks on see vajalik, et eetrigraafika (nimed, mis ilmuvad ekraanile) ette valmistada ning teiseks, et tagada saates poliitiline tasakaalustatus. Iga poliitilise debati elementaarne osa on see, et antakse sõna ka vastaspoolele, mitte ei jäeta teda laua taha kutsumata. Vaba vaimu lehvimine pole kindlasti see, kui laua taga on neli meest, kes kõik üht juttu räägivad. Eriti igav on selline olukord televaataja jaoks, meeldib see Ernitsale või mitte.

Peeter Ernitsa pahameel on seda enam põhjendamatu, kuna Tallinna Televisiooni nõukogu on vastu võtnud otsuse, mille kohaselt ei tohi riigikogu valimiste eel (alates 01.01.19) parlamenti kandideerivad inimesed tegutseda TTV-s reporterite, saatejuhtide ja saadete püsikülalistena. Seega pole vahet, kas saatejuhi nimi on Ernits, Vassiljev või Gräzin – kui riigikogusse kandideerid, siis valimiskampaania perioodil saadet juhtida ei saa. Samasugust süsteemi kasutab ka ERR.

Soovitan Peeter Ernitsal kõigepealt paluda Kadri Simsonilt, Yana Toomilt ja Jaak Aabilt vabandust, et asjata neid süüdistab. Seejärel võiks Ernits püüda olla positiivsem ning mõista, et maailm pole vaid mustvalge, kus on tema arvamus ning vale arvamus. Ja lõpetuseks võiks ta ikka Tallinna Televisiooni vaadata, meil on pühade ajal palju häid Eesti filme kavas."

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: