Must palk kolib ümbrikust pangaülekandesse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ümbrikupalga osa varimajanduses on Eestis kõrgeim.
Ümbrikupalga osa varimajanduses on Eestis kõrgeim. Autor/allikas: ERR

Sõna "ümbrikupalk" kaotab tähendust, sest mustalt makstav töötasu liigub järjest enam panga kaudu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maksu- ja tolliameti maksuauditi üksuse juht Oscar Õun rääkis ajalehele, et sularahaga majandamine on ettevõtjatele võrdlemisi keerukas ja seetõttu otsitakse muid lahendusi.

Pangaülekande puhul ei häbeneta ülekande selgituseks kirjutada ka "töötasu" või "palk", aga selle pealt makse muidugi ei tasuta. Õun selgitas, et sellistel juhtudel on ettevõtja tõenäoliselt maksnud töötasu sularahas, kuid muutunud aja jooksul julgemaks ja mugavamaks ning hakanud tegema pangaülekandeid.

"Sularahaga toimetamine, selle liigutamine, topeltraamatupidamine on äärmiselt ressursikulukas ja ettevõtjale äärmiselt keeruline. Ta ei saa lõpuks ise ka aru, kellele ja kui palju on maksnud. Meil on olnud näiteid, kus ühele töötajale on kaks korda kuus palka makstud, sest ettevõtte juht on ära unustanud, et ta ümbrikus ühe korra juba andis," rääkis Õun.

MTA eesmärk on 2021. aastaks vähendada ümbrikupalkade osakaalu poole võrra. Konjunktuuriinstituudi uuringu järgi oli ümbrikupalkade osakaal mullu 13 protsenti, mis on viie protsendipunkti võrra rohkem kui 2016. aastal.

Peamine põhjus, miks ümbrikupalkade osakaal 2017. aastal kasvas, tuleneb palgasurvest. Kui varem alustas MTA menetlust üldjuhul tööandjate vastu, siis nüüd on hakatud rohkem tähelepanu pöörama ka töötajatele.

Allikas: EPL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: