Riigikohus: arstide seisukoht lahendis on väga oluline

{{1545395640000 | amCalendar}}
Riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos
Riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos tõdes, et Edgar Savisaart kohtu alt vabastavas lahendis oli väga oluline arstide seisukoht tema tervise kohta.

Laos märkis, et riigikohus jõustas reedese määrusega maakohtu määruse, millega Edgar Savisaar vabastati kohtumenetlusest tema tervisliku seisundi ehk parandamatu haigestumise tõttu.

"Küsimuse all oli ka see, kas oleks saanud kriminaalasja arutamist jätkata ilma Savisaare osavõtuta, kuid seadus nõuab, et tuleb tõendada, et kõrvalehoidumine on tahtlik - muul juhul on vaja, et oleks süüdistatav nõusolek," nentis ta.

Laos lisas, et maa ja ringkonnakohus ei tuvastanud, et oleks tegemist tahtliku kõrvalehoidumisega ning ka nendel kaalutlustel tuli jätta jõusse maakohtu määrus.

Laos märkis, et riigikohus nõustus prokuratuuri seisukohaga, et seadus ei takista selle määruse vaidlustamist.

"Väga oluline on tähelanu pöörata, et see on õigluslik otsus ja arstide seisukoht on selles väga tähtis, samas ei ole kohus seotud ekspertide arvamusega, kuid mitte nõustumiseks peavad olema kaalukad põhjused," ütles Laos.

Laose sõnul oli maakohus oma määruses võtnud arvesse kõik asjaolud ja maakohtu määrusele etteheiteid ei ole.

"Tegemist on erandliku kriminaalmenetluse lõpetamise määrusega ning igal üksikjuhul on see põhjaliku kaalutluse alusel tehtav otsus," ütles ta.

Riigikohus jõustas reedel Harju maakohtu määruse, millega Edgar Savisaare suhtes lõpetati kohtumenetlus tema tervisliku seisundi tõttu.

Riigikohtu endine esimees Rait Marsute ütles "Aktuaalsele kaamerale", et kõik süüdistatavad või kohtualused, kel on kõrge vererõhk või kõikuv insuliinitase võivad hakata sellele argumendile toetuma, sest need sümptomid võivad anda halbu tagajärgi.

"Võimalus, et kaitsjad võiksid tulevikus nende argumentidega taotleda kohtualuste vabastamist kohtumenetlusest ja karistuse kandmisest, seda kindlasti teevad ja see avab avaralt ukse menetluslikele raskustele edaspidiseks," märkis ta.

Tartu Ülikooli kriminoloogia professor Jüri Saar ütles, et antud lahend on märk sellest, et meie õigussüsteem, õigusametkonnad on üldmenetluste läbiviimisel väga nõrgad.

"Kui ei lähe lühimenetluse peale, mis eeldab, et tunnistatakse ennast süüdi, siis ei ole meie õigussüsteem nii võimekas enam nagu võiks arvata ja see võib küll olla pretsedendi mõttes julgustamaks seda, et hakake vastu, ärge tunnistage ennast süüdi ja kasutage kõiki argumente enda õiguste kaitseks," leidis ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: