Toomas Sildam: Eestis mõistab õigust mitte süvariik, vaid kohus

Eestis ei mõista õigust müütiline süvariik, kus niite tõmbavad poliitiliselt motiveeritud politseinikud ja prokurörid koos kohtunikega, vaid Eestis mõistab õigust kohus ning teeb seda vabalt ja sõltumatult, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam nädalakommentaaris, meenutades kohtupidamise lõpetamist Edgar Savisaare üle.

Tänavu iseseisvuspäeva eel andis justiitsminister "õiguse eest seisja" auhinna kolmele inimesele, kes on märkimisväärselt panustanud Eesti õigusriigi püsimisse ja arendamisse. Üks neist oli Riigikohtu kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos. On tähelepanuväärne, et nüüd selgitas just Saale Laos avalikkusele, miks Riigikohus lõpetas kriminaalmenetluse Keskerakonna endise esimehe ja Tallinna endise linnapea Edgar Savisaare üle. Põhjuseks oli Savisaare tervislik seisund.

Pärast seda ütlesid mitmed, et me ei saagi teada, kas iseseisvuse taastanud Eesti esimene peaminister, hilisem sise- ja majandusminister, opositsiooni liider ja pealinna kauaaegne juht Edgar Savisaar võttis altkäemaksu, tegeles rahapesuga ja kuritarvitas Tallinna linna eelarvet. Tõsi, kohtuotsust – olgu see siis süüdi- või süütuks tunnistav – me tema kohta ei kuule. Ka Riigikohus ei hinnanud, kas Savisaar on süüdi või ei ole süüüdi tegudes, mida prokurör talle ette heitis.

On kindlasti neid, kes ütlevad, et Riigikohtu otsus lõpetada Savisaare üle kohtupidamine riivab nende õiglustunnet. Igaühel on õigus oma arvamusele ja selle väljendamisele, olgu või kohtuotsuste üle, sest Eesti on demokraatlik riik. Eesti on ka õigusriik, mida Riigikohus veenvalt tõestas.

Eestis ei mõista õigust müütiline süvariik, kus EKRE kirjelduse järgi tõmbavad niite ja otsustavad inimeste saatust poliitiliselt motiveeritud politseinikud ja prokurörid koos kohtunikega. Eestis mõistab õigust kohus ning teeb seda vabalt ja sõltumatult. See sai nüüd jälle kinnitust. Kriminaalmenetlus, ka kohtupidamine ei saa toimuda ükskõik millise hinnaga, võis lugeda välja Riigikohtu määrusest. Selline lähenemine on õige ja õiglane.

Niisiis, ärge laske end eksitada juttudega süvariigist.

Kui prokurör Steven-Hristo Evestus vaidlustas maakohtu otsuse lõpetada Savisaare tervise tõttu tema üle kohtupidamine, tundus see veidi väiklane. Umbes nii, et prokuratuur ei oska kaotada. Nüüd võiks need kahtlused tagasi võtta. Väga hea, et prokuratuur viis vaidluse riigikohtunike lauale, sest just Riigikohtu nö lõplikku lahendit oligi vaja.

Samas ei ole ma kindel, kas Savisaare kaitsjal, vandeadvokaat Oliver Nääsil on ikka õigus, kui ta kategooriliselt väidab, et prokuratuur ei suutnud tõestada, et Edgar Savisaar tegi talle ette heidetud teod. Prokuratuur arvab kindlasti vastupidi ning loodab nüüd protsessi edasiminekule kohtu all olevate ettevõtjate osas. Kui keegi neist peaks altkäemaksu andmises süüdi mõistetama, siis on kusagil ka ju altkäemaksu võtja, isegi siis, kui tema üle enam kohut ei peeta. Aga tema nimi öeldakse välja.

Nii oleks võimalik saada Eesti Vabariigis kohtu tasemel vastus, nagu loodab ka viimaseid päevi prokurörina töötav Steven-Hristo Evestus, kas meie endise linnapea kabinetis ja ümbruses lokkas korruptsioon või mitte.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: