Briti kuninganna hoiatas jõululäkituses tribalismi eest

Brexit.
Brexit. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti kuninganna Elizabeth II hoiatas teisipäeval jõululäkituses Euroopa Liidust lahkumise üle nääklevaid kaasmaalasi tribalismi ehk hõimusolidaarsuse eest.

92-aastane monarhi igaastane telepöördumine peegeldas Ühendkuningriigi elanike seas valitsevat sünget meeleolu ajal, kui riik valmistub märtsis lahkuma liidust, mille liige ta on olnud viimased 46 aastat.

Briti kuningliku perekonna liikmed peavad reeglina kinni pikaajalisest tavast ja hoiduvad poliitilisi küsimusi kommenteerimast.

Kuninganna jõudis teisipäeval selle tava rikkumisele mitmel korral küllaltki lähedale.

"Mõnedes kultuurides usutakse, et pika eluga kaasneb tarkus. Mulle meeldiks nii mõelda. Ehk on osa sellest tarkusest mõnede elu hämmastavate paradokside tunnistamine, nagu see, kuidas inimestel on tohutu soodumus teha head, kuid ometi ka võime teha halba," ütles Elizabeth.

Kuninganna ütles eelmisel nädalal salvestatud kõnes, mille Briti tähtsamad telekanalid teisipäeva õhtul eetrisse lasid, et "isegi usu mõju, mis innustab sageli suurele lahkusele ja eneseohverdusele, võib langeda tribalismi ohvriks".

Kuninganna pöördumine paneb punkti tormilisele kuule Briti poliitikas, mille jooksul võitis peaminister Theresa May usaldushääletuse, mille korraldasid valitseva Konservatiivse Partei kõige euroskeptilisemad liikmed. Sellele eelnes valitsusjuhi otsus lükata edasi parlamendihääletus tema valitsuse ja EL-i vahel saavutatud lahkumisleppe üle.

Kuna parlament keeldub endiselt Brexiti lepet toetamast, ähvardab kogu May EL-ist lahkumise strateegiat finišijoonel kokkuvarisemine.

Kuninganna näis riidlevat mõlema mõjuka leeriga Brexiti teemal.

"Isegi kõige sügavamate erimeelsuste korral on teise inimese kohtlemine austuse ja inimlikkusega alati hea esimene samm suurema üksteisemõistmise poole," sõnas Elizabeth.

Ta märkis kõne lõpetades, et jõululoos Jeesuse sünniga kaasnenud rahusõnum on praegusel ajal eriti asjakohane.

"Ma usun, et tema sõnum rahust Maa peal ja heast tahtest kõigi suhtes on aegumatu. Seda saab järgida igaüks; see on praegu sama vajalik kui alati," ütles Elizabeth.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: