Kuninganna kutsus britte üles üksmeelt leidma

Kuninganna Elizabeth II.
Kuninganna Elizabeth II. Autor/allikas: Gareth Fuller/PA Wire/PA Images/Scanpix

Kuninganna Elizabeth II kutsus britte üles üksmeelt leidma ning austama erinevaid seisukohti.

Kuninganna kõneles Sandringhami naiste instituudi 100. aastapäeva üritusel, et kannatlikkus, sõprus ja tugevale kogukonnale keskendumine, samuti teiste inimeste vajadustega arvestamine on praegu sama tähtsad kui 100 aastat tagasi, vahendas BBC.

"Loomulikult, igal põlvkonnal on uued väljakutsed ja võimalused. Kui me otsime kaasajal uusi vastuseid, siis mina eelistan juba läbiproovitud retsepte nagu üksteisega hästi rääkimine ning erinevate vaatepunktide austamine, kokkusaamine selleks, et leida üksmeelt, kaotamata kunagi silmist vaadet suuremale pildile," rääkis Elizabeth II.

Ta lisas, et sellised lähenemised on ajatud ning ta soovitab neid kõigile.

Kuninganna tegi sarnase üleskutse ka oma jõulupöördumises.

Analüütikute sõnul vihjas kuninganna Brexiti-debatile. "On võimatu ette kujutada, et riigipea kasutab sellist sõnade ehitust ilma, et neid võiks seostada praeguse poliitilise debatiga," ütles BBC kuningakoja korrespondent Nicholas Witchell.

Rahandusminister Philip Hammond ütles, et kuninganna märkuses on suur tarkusetera. "Ma arvan, et keegi ei ole üllatunud, et kuninganna hinnangul me peaksime kõigis vastuoludes otsima kompromissi, ühiseid seisukohti, teed edasi," rääkis Hammond Radio 4 saatele "Today".

Ka teised ministrid tunnustasid kuninganna sõnavõttu, teiste hulgas terviseminister Matt Hancock ning töö- ja pensioniminister Amber Rudd.

Peaminister May pressiesindaja keeldus kommenteerimast otseselt kuninganna märkust. "Peaministri enda seisukoht on see, et me peaksime alati austama teiste arvamusi," ütles pressiesindaja.

Riigipeana jääb kuninganna poliitilistes küsimustes neutraalseks ja tavaliselt ei esita oma vaateid vaidlusi tekitavates teemades.

Briti parlament peaks peaminister Theresa May Brexiti-leppe üle hääletama taas järgmisel nädalal.

Parlament lükkas eelmisel nädalal May leppe tagasi ning kui parlament ja valitsus Brexitis üksmeelt ei leia, siis lahkub Suurbritannia 29. märtsil Euroopa Liidust leppeta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: