Uus juht tõi Narva muuseumi kriisist välja

Foto: Urmet Kook/ERR

Narva muuseumi jaoks raskelt alanud aasta osutus lõppkokkuvõttes edukaks - eelarve puudujäägi korvas siseturismi kasv ning isegi palju tüli tekitanud muuseumi restoran õnnestus kasumit teenima panna.

Narva muuseumi jaoks oli aasta algus kui lõputu õudus. Linn jättis osa tegevustoetusest maksmata, eelarve oli 48 000 euroga miinuses, sihtasutuse asutajad tülitsesid nõukogus, muuseumi juht oli valimata ja lisaks nõudis Narva linnavõim muuseumile kuuluva restorani sulgemist.

Kuid aasta lõpuks jõudis Narva muuseum pea 40 000 euroga plussi. Eeskätt tänu sellele, et aasta jooksul teeniti kavandatust umbes 100 000 eurot rohkem.

"Esimene asi, mis meid aitas on see, et Narva on tulnud tagasi Eesti kaardile. Ja minu hinnangul kõik need Narvas, kes võtsid sellest tuld ja töötasid selle nimel, riisusid sealt nii-öelda koort. Kasvõi näiteks "Kremli ööbikute" etendused. Tohutu mass inimesi käis läbi. Muuseumi külastas etenduse külastajatest 12 protsenti. Eesmärk oli, et saaksime kümme. Meil on selles mõttes väga raske, aga ka väga edukas aasta olnud," selgitas Narva muuseumi direktor Ivo Posti.

Suhetes Narva linnavolikoguga ei meenuta enam midagi aasta alguse vastasseisu. Linnavolinik ja muuseumi nõukogu liige Ilja Fjodorov väidab, et muuseumi nõukogus valitseb üksmeel ning suhted linna ja sel aastal valitud muuseumi juhi vahel on head. Volinikke ei ärrita isegi muuseumi restoran.

"Restoran hakkas muuseumile kasumit teenima. Ja kui see tulu toob, ei näe ma sulgemises vajadust," ütles Ilja Fjodorov.

Fjodorovi sõnul muutus olukord nõukogu esimehe ja muuseumi juhi vahetusega.

"Probleem peitus juhi ebakompetentsuses. Inimesed muuseumi juhtkonnas on vahetunud ja olukord hakkas järsult paranema ja nüüd juhitakse muuseumi riigile, linnale ja linnaelanikele meelepäraselt."

Narva muuseumi direktor Ivo Posti lisas, et tema soov juhiametisse asudes oli lõpetada vastasseis linnavõimuga.

"Ma saatsin välja väga selge signaali, et palun räägime asjadest uuesti algusest peale läbi. Kui on probleeme, siis püüame neid lahendada, sest lõppkokkuvõttes ei ole see ei linnale, ei muuseumile, ei riigile ega kohalikule elanikule kasuks, kui me kogu aeg kakleme."

Posti sõnul vaatab ta ka tulevasse aastasse lootusrikkalt. Narva muuseum tegeleb kunstigalerii uuendamisega. Suvel lõpevad linnuse rekonstrueerimistööd ja avatakse uus püsinäitus.

Ivo Posti Autor: Anna Markova / Wikipedia

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: