Kinnisvaraanalüütik: osa arendajaid on muutunud ebakindlaks

Ehitusobjekt.
Ehitusobjekt. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna kinnisvaraturul möödunud aasta teisel poolel toimunu mõjul langes mullu eluruumide ostu-müügi tehingute arv ning korterite ja eramute hinnad kasvasid kokku 5,7 protsenti, ütles Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal, kelle sõnul valitseb arendajate seas teatav ebakindlus.

Tehingute arvu vähenemises võib süüdistada nii pikka suve kui ka pikemat jõuluperioodi, aga eelkõige tuleb see Habali hinnangul asjaolust, et müüki tulnud uute korterite arv oli väiksem. "Arendajate seas oli teatav ebakindlus. Samas nägime seda, et lõpptarbijate nõudlus püsis endiselt väga heal tasemel," rääkis Habal intervjuus ERR-ile.

Tehingute vähenemine ja arendajate ebakindlus on Habali hinnangul tulnud ehitushindade kasvust ja kahanenud laenumarginaalidest. "See on ikkagi arendajate jaoks uus olukord, et kui te olete harjunud ühe toote eest nii palju saama ja nüüd saate palju vähem, siis paljud tõmbavad täna käsipiduri peale ja mõtlevad, et ootaks-vaataks, mis nüüd saab. Seda on eriti näha just väiksemate arendajate puhul."

Vähenenud on ka ehituslubade hulk, mis on samuti Habali meelest turul valitseva ebakindluse üks suuremaid tagajärgi. "Võib-olla teatavad arendajad hoiavadki oma tänast vara, nad ei ole hakanud rohkem taotlema ehituslubasid, pigem ootavad. Samas suuremad arendajad on ikkagi võtnud need ehitusload välja," tõdes ta.

Võrreldes eelmise aastaga suureneb sel aastal valmis saavate uute korterite arv. Habal peab tõenäoliseks, et lõppenud aasta teise poole langus kinnisvaraturul võib jääda ajutiseks ning edaspidi võib rohkem näha hinnamänge, eriti just kinnisvara puhul, mis seni pole väga hästi müünud. Samas nõudlus on endiselt hea ning see, mis müüki tuleb, realiseeritakse endiselt väga kiiresti. Keskmiselt müüakse korter pooleteist aastaga maha, ütles Habal.

"Pigem selline piduri tõmbamine ehitusuturule mõjub ka kainestavalt, hoog on viimastel aastatel liiga kiire olnud. Me oleme oma mahu kätte saanud ja selline korraks hingamine ja väike mahu langus muudab kinnisvaraturu ratsionaalsemaks."

Kriisi kinnisvarasektoris ta praegu ei ennustaks. "Vaadates pikemat prognoosi, mis puudutab palgakasvu, tööhõivet, samuti intressimäärasid, siis endiselt on laenu kerge saada ja kui inimesed seda raha säästavad ja koguvad, siis täna ikkagi on küsimus selles, et kas uus ja vaba korter on endiselt kättesaadav või ei ole."

Toimetaja: Kadri Põlendik, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: