Uuring: Hispaania sotsialistide esikoht parlamendienamust ei annaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Hispaania peaminister Pedro Sanchez.
Hispaania peaminister Pedro Sanchez. Autor/allikas: AFP/Scanpix

CIS-i uuringu kohaselt on hetkel Hispaania populaarsuseimaks parteiks võimul olevad sotsialistid, kuid parlamendienamusest jääks neil palju kohti puudu.

Sotsioloogiliste uuringute keskuse CIS arvamusküsitlusest tuleb välja, et juhul, kui parlamendivalimisd toimuksid praegu, koguksid sotsialistid (PSOE - Partido Socialista Obrero Español) 28,9 protsenti häältest, vahendasid Reuters ja Hispaania ABC.

Eelmisena võimul olnud ja Hispaania peamiseks paremtsentristlikuks erakonnaks oleva Rahvapartei (PP - Partido Popular) toetus on 19,1 protsendi juures.

Kolmandal kohal on 17,9 protsendiga paremtsentrislik-liberaalne Ciudadanos ja neljandal vasakäärmuslikuks peetud protestipartei Podemos 14,9 protsendiga. Järgnevad erinevad, üldjuhul piirkondlikud väikeparteid, kelle toetus võib aga patiseisus parlamendis sageli osutuda teovõimelise valitsuse moodustamise eelduseks.

Märkimisväärne on ka see, et paremäärmuslikuks peetud väikepartei Vox koguks 3,7 protsenti häältest. Parlamendis partei seni esindatud ei ole, kuid Vox on viimasel ajal pälvinud tähelepanu sellega, et Andaluusias õnnestus neil möödunud aasta detsembris pääseda piirkondlikku parlamenti ja saada seal lausa 12 kohta.

Järgmised üldvalimised peaksid Hispaanias toimuma 2020. aasta juulis, kuid kuna sotsialistide vähemusvalitsusel on parlamendis väga napp ja ebakindel enamus, on erakorraliste valimiste toimumine alanud aastal vägagi tõenäoline. Samas näitab ka käesolev arvamusküsitlus, et mingit tugevat mandaati valitsuse moodustamiseks ei õnnestuks ühelgi erakonnal pälvida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: