LHV: ettevõtluskonto on alternatiiv FIE-dele ja OÜ-dele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Müüja ja ostja Keskturul
Müüja ja ostja Keskturul Autor/allikas: Priit Mürk

LHV digitaalpanganduse juht Margus Holland ütles intervjuus ERR-ile, et neljapäeval loodud ettevõtluskonto teeks elu lihtsamaks eelkõige FIE-de ja väikestel OÜ-de omanikel, kelle aastane tulu jääb alla 40 000 euro. Ettevõtluskonto kasutusele võtmisel tuleks tegevus FIE või OÜ-na lõpetada.

Mille poolest erineb ettevõtluskonto teistest panga pakutud kontodest?

Ettevõtluskonto puhul on sisuliselt tegemist tavalise arvelduskontoga, millele kehtivad lihtsustatud ettevõtlustulu reeglid. See tähendab väga mugavat varianti olla aus riigikodanik ja tasuda oma tulude pealt makse. Kui siiamaani on raha liikunud enamasti inimestel käest-kätte, siis nüüd on mugav võimalus lasta endale laekuvad summad kanda ühele kontole, mille pealt me vastavalt maksuameti käest saadud informatsioonile, kanname otse maksuametile selle summa pealt ära riigimaksud.

Kuidas sellise mõtte peale tuldi ja miks selle järele vajadust tunti?

See mõte on tulnud riigi poolt algselt. Kuna LHV tahab teha Eesti riigiga koostööd ja olla innovatsiooni esirinnas, siis olime me need, kes sellest mõttest kinni võtsid.

Kui palju te inimesi ettevõtluskontoga liituma ootate?

Selle koha pealt ei oska veel täpselt ennustada. Praegusel hetkel veel täpselt ei oska öelda. Natuke aega peab mööda minema enne kui see ka inimeste teadvusesse jõuab, et selline mugav variant olemas on. Kindlasti ei ole tegemist massitootega, mis kõikidele inimestele sobib. Inimestel, kellel ettevõtluses summad lähevad väga suureks, siis nendele ta pigem ei sobi.

Kust see piir läheb?

Kui aastane tulu ületab 40 000, siis ettevõtluskonto ei sobi, sellisel juhul peab olema tegemist, kas füüsilisest isikust ettevõtjaga (FIE) või osaühinguga (OÜ) või mingi muu ettevõtlusvormiga. Kui need summad jäävad 40 000 piiresse aasta jooksul, siis on ettevõtluskonto sobilik.

Teine asi, mida peab silmas pidama, on see, et ettevõtluskonto ei sobi sellisel juhul, kui on väga palju kulude maha arvamisi. Tegemist on siiski sellise kontoga, mille puhul tavapärast kulude maha arvamist ei saa teha. Ta arvestab rohkem lihtsate tuludega, kus kulusid on vähe. Olgu see siis teenuse või toote loomine. Näiteks lapse hoidmine, muru niitmine, puude lõhkumine, ehitustööd, kus materjali tarnib töö tellija. See sobib sellisel juhul väga hästi, kui inimene müüb enda aega.

Siis paljud füüsilisest isikust ettevõtjad (FIE) võivad oma tegevuse viia ettevõtluskonto alla ja panna oma FIE konto kinni?

Just. FIE olekski üks väga hea näide, mille peaks saab liikuda ettevõtluskonto peale. Või ka väikesed osaühingud. Ettevõtluskonto puhul on väga suur pluss, et mitte mingisugust deklareerimist ega ka raamatupidamist ei ole vaja teha. See süsteem toimib selles mõttes automaatselt maksuameti poolel.

Milliste eripäradega peab veel ettevõtluskonto huviline arvestama?

Ainus piirang, mis ettevõtluskontol veel kindlasti on, on see, et ettevõtluskontol ei saa teha väärtpaberitehinguid. Kui kellelgi on selline soov, siis selleks peab olema mingi muu vorm. Aga muus osas on ta tavaline arvelduskonto, sinna saab võtta kaardi. Sinna saab soovi korral võtta kaarditerminali. Näiteks, keegi, kes on metsas seeni korjanud, et neid turu peal müüa. Väga mugav - saab endale kaarditerminali võtta ja sellega enda tulud kõik ära deklareerida maksuametis läbi ettevõtluskonto.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: