Pariisi ja Berliini lepe süvendab kahe riigi koostööd

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Emmanuel Macron ja Angela Merkel. Autor/allikas: Wolfgang Rattay/Reuters/Scanpix

Prantsusmaa ja Saksamaa president sõlmivad veel sel kuul leppe, mis süvendab 1963. aasta Elysee leppega paika pandud koostööd, rajades teed ühisele diplomaatilisele rindele ning kaitse-, välis- ja majanduspoliitikale.

Leppe on juba heaks kiitnud Saksa ja Prantsuse valitsus ning kantsler Angela Merkel ja president Emmanuel Macron allkirjastavad selle 22. jaanuaril Saksamaa piirilinnas Aachenis, vahendasid Reuters ja The Times.

"Riigid süvendavad oma koostööd välissuhetes, kaitses, välis- ja sisejulgeolekus ja arengus ning tegelevad samal ajal Euroopa sõltumatu tegutsemisvõime tugevdamisega," seisab Reutersi andmetel leppe tekstis.

Macroni büroo teatel aitab lepe mõlemal Euroopa riigil tulla toime väljakutsetega, mis nende ees 21. sajandil seisavad.

Leppe laienduse üle räägiti läbi eelmise aasta jooksul ning selles rõhutatakse, et Saksa-Prantsuse diplomaatias on Saksamaa prioriteet saada ÜRO julgeolekunõukogu alaliseks liikmeks. Selle nimel teevad mõlemad riigid lobitööd.

Saksamaa on aastaid soovinud nõukogus, millesse tema lähemad liitlased USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa kuuluvad, suuremat mõju saavutada.

Lepe kinnitab, et Saksamaa ja Prantsusmaa pühenduvad edaspidigi Euroopa Liidu ja NATO kaitsealliansile, kuid annab ühtlasi signaali, et Berliin ja Pariis ühendavad jõud, et võidelda mõnede Euroopa rahvuslastest poliitikute püüdluste vastu 28-liikmelist EL-i murendada.

Lepe toob välja ka suurema koostöö riikide luureteenistuse ja politsei vahel, et võidelda terrorismi ja organiseeritud kuritegevuse vastu. Samuti kavatsetakse kahe riigi majanduse suuremat koondumist.

Lisaks sätestab lepe koostöö ka kultuuri-, tervishoiu-, innovatsiooni- ja transpordivaldkonnas.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: