USA vabariiklased karistasid rassistlikke märkusi teinud Iowa kongresmeni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vabariiklasest USA rahvasaadik Steve King.
Vabariiklasest USA rahvasaadik Steve King. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA esindajatekoja vabariiklased karistasid esmaspäeval erakonnakaaslasest Iowa kongresmeni rassistlike märkuste eest.

Steve King, kelle eelmisel nädalal tehtud märkused valgete üleoleku kohta vallandasid pahameeletormi mõlema suurpartei ridades, heidetakse välja esindajatekoja komiteedest, kuhu ta kuulub, ütles koja vabariiklaste liidri Kevin McCarthy kantselei. 

Otsus tähendab, et King ei saa osaleda seadusloomes teisiti kui vaid esindajatekoja täiskogu hääletustel. 

"Steve'i märkused on allpool Lincolni Partei ja USA väärikust," lausus McCarthy. "Need seavad kahtluse alla selle, kas ta kavatseb kohelda kõiki ameeriklasi võrdselt hoolimata rassist ja rahvusest." 

King nimetas McCarthy otsust "seninägematuks rünnakuks" oma sõnavabadusele. 

President Donald Trumpi tugev toetaja King on ebaseadusliku immigratsiooni vastane ja "valgete kultuuri" varjamatu kaitsja.  

Eelmisel nädalal antud usutluses päevalehele New York Times küsis ta, kuidas mõned väljendid on muutunud solvavaks või kohatuks. "Valge rahvuslane, valgete üleolek, Lääne tsivilisatsioon - kuidas on see solvavaks muutunud?" küsis King. 

Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell nimetas Iowa konservatiivi seejärel "oma valitud ametikoha mittevääriliseks" ning teised, nagu senaator Mitt Romney, kutsusid teda Vabariiklikust Parteist lahkuma. 

King on oma sõnavõttudega tähelepanu pälvinud ka varem. 2018. aastal ütles ta, et "me ei saa taastada oma tsivilisatsiooni teiste rahvaste beebidega". 

Novembris peetud vahevalimistel võitis King Iowa osariigi valimisringkonnas üheksanda järjestikuse kaheaastase ametiaja esindajatekojas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: