Aivar Pilv taotleb Alexander Kofkini suhtes kriminaalmenetluse lõpetamist

Alexander Kofkin ja Aivar Pilv.
Alexander Kofkin ja Aivar Pilv. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Vandeadvokaat Aivar Pilv taotles teisipäeval Harju maakohtus kunagisele Tallinna linnapeale ja Keskerakonna eksjuhile Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatava ettevõtja Alexander Kofkini suhtes kriminaalmenetluse lõpetamist seoses mõistliku menetlusaja möödumisega.

Pilve sõnul tuleb menetlusaega arvestada riigiprokuratuuri poolt 2011. aasta 9. veebruaril Šveitsile esitatud rahvusvahelisest õigusabipalvest.

"Selle esitamisest sai 2011. aasta lõpus teadlikuks ka Alexander Kofkin ning need menetlustoimingud olid asukohariigi kohtus vaidlustatud. Seega on Kofkin alates 2011. aasta lõpust teadlik tema suhtes läbiviidavast kriminaalmenetlusest ja sellega kaasnevatest õiguste riivest, mis on mõistliku menetlusaja arvutamise lähtekohaks rahvusvaheliste kriteeriumide järgi," ütles Pilv.

Pilve sõnul on kriminaalmenetlus Kofkini suhtes kestnud praeguseks üle seitsme aasta ning seega on käesolevaks ajaks ületatud nii Euroopa inimõiguste kohtu kui ka Eesti kohtupraktikas tunnustatud keeruliste asjade mõistliku menetlusaja kriteerium ehk maksimaalselt 5-7 aastat sõltuvalt asjast.

"Kofkin pole ise oma tegevusega menetlusaja venimist põhjustanud. Riigikohtu praktika kohaselt peab kohus ajas vältima õiguste rikkumise süvenemist edasises menetluses ning selle lõpetama, kui pole tõenäoline asja sisuline lahendamine lähiajal ehk kuni kuue kuu jooksul," tõdes Pilv.

Pilve hinnangul ei ole jõustunud kohtulahendini mõeldav jõuda isegi selle aasta jooksul, sest tuleb arvestada ka kaebeõigust maakohtu ja ringkonnakohtu lahendite vaidlustamiseks.

Detsembri lõpus tegi riigikohus lahendi, millega Kofkini kaassüüdistatav, Keskerakonna eksjuht ja Tallinna endine linnapea Edgar Savisaar vabanes tervisliku seisundi tõttu kohtu alt.

Nii Kofkin kui ka Savisaar on oma süüd neile ette heidetud kuritegudes eitanud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: