Kohus: Europark võib maanteeametilt nõuda parkimisrikkujate andmeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

eraparkla
eraparkla Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinna ringkonnakohus otsustas teisipäeval jõustunud lahendis, et erafirmal Europark Estonia on õigus maanteeametilt välja nõuda parkimise eest maksmata jätjate andmeid.

Ringkonnakohus ei nõustunud halduskohtu otsuse apelleerinud maanteeametiga, mille hinnangul puudub Europargil põhjendatud õigustatud huvi andmete saamiseks. Maanteeameti hinnangul on aga eraparklal muid viise sõidukiomanike tuvastamiseks ning ühtlasi kaasneks liiklusregistri andmete jagamisega ka liiga suur halduskoormus.

Europargi eesmärk on tuvastada parkimislepingu täitmise tagamiseks konkreetse sõiduki omanik ja vastutav kasutaja, kes on lepingut rikkunud, mitte tuvastada kindlale isikule kuuluvaid sõidukeid.

Ringkonnakohtu hinnangul pole Europargi eesmärk teabe taotlemisel liiklusregistrist vastuolus eesmärgiga, milleks liiklusregister loodi – pidada arvestust sõidukite, sealjuures sõiduki omanike ja vastutavate kasutajate üle.

Maanteeameti hinnangul ei ole Europargil õigustatud huvi parkimislepingut rikkunud isikut kindlaks teha, kuna parklateenuse pakkuja saaks kasutada selleks muidu abinõusid nagu tõkkepuud, sõiduki teisaldamine ja rattatõkised.

Ühtlasi toob maanteeamet välja, et kui amet peaks hakkama eraparklaid võlgnike väljaselgitamisel abistama, siis tuleks abistada kõiki tsiviilsuhtes tegutsevaid isikuid nagu ka inkassofirmasid ning maanteeametil poleks võimalik kontrollida, kuidas muud isikud töötlevad liiklusregistri andmeid. Sellega kaasneks ametil ka suur halduskoormus ja kulu.

Ringkonnakohus märgib, et kuigi tulevikus on Europargil võimalik teatavas ulatuses ennetada parkimistasu maksmata jätmist tõkkepuude paigaldamise või valvurite palkamisega, ei muuda see asjaolu, et parklafirmal pole võimalik tagasiulatuvalt kirjalikke lepinguid sõlmida või juba toime pandud lepingurikkumisi vältida.

Seega ei saa ringkonnakohtu hinnangul pidada Europark Estonia õigustatud huvi andmebaasist andmete saamiseks põhjendamatuks, kui on ilmne, et isikul puuduvad muud võimalused soovitud andmete saamiseks.

Ringkonnakohus otsustas seega rahuldada Europark Estonia apellatsioonkaebuse ning tühistada Tallinna halduskohtu mullu 14. veebruaril tehtud otsuse ning kohustab maanteeametit Europark Estonia taotlust uuesti läbi vaatama. Otsus jõustus teisipäeval, kuna riigikohus otsustas maanteeameti kaebust mitte menetleda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: