Aastas kirjutab end Valga valda sisse sadakond lätlast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Järjest enam piirialal elavaid lätlasi kirjutab end sisse Eestisse, kuigi osa neist elab endiselt Lätis ja kasutab ka sealse omavalitsuse teenuseid. Läti lahkuv valitsus pole nõus suurendama nende arvel Valka omavalitsuse tulusid ega paku probleemile ka teisi lahendusi.

Piiriäärsete lätlaste soov Eesti elanikuks saada on Läti meedias aktuaalne juba pikka aega. Valga vallas elavate lätlaste arv on kasvanud juba 1400-ni, igal aastal lisandub piiri tagant sadakond uut elanikku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Osa neist tõepoolest Eestis töötab ja neil on sel moel lihtsam dokumente vormistada. Kui nad kaotavad töö, saavad ka töötutoetust. Teine osa on neid, kes soovivad kasutada meditsiiniteenuseid Valga haiglas. Ja kolmas osa huvitub lastetoetustest, mis on Eestis kõrgemad kui Lätis," selgitas Valka omavalitsuse juht Vents Armands Krauklis.

Probleem on selles, et kui nad on sisse kirjutatud teise riiki, aga sisuliselt elavad siiski Lätis ja jätkavad seal teenuste tarbimist, siis omavalitsus saab nende võrra vähem raha.

Lätis on teemaga tegelnud peaminister ja mitu ministeeriumi, kuid Eesti ja Läti valitsuse ühisistungil Riias seda probleemi ei arutatud. Läti juhtide seisukoht on sisuliselt see, et omavalitsus peab ise vaatama, kuidas hakkama saab - seadustesse erandeid ei tehta ja tulubaasi Eestis elavate lätlaste arvel suurendada ei saa.

Valga valla juhid kinnitavad, et sissekirjutuse või toetuse saab siis, kui selleks on õigus.

"Kas inimesel on reaalne elukoht meie omavalitsuses - omab ta korterit või maja või kokkulepet rendipinnal. Kontrollime seda nii sissekirjutusel kui teeme aeg-ajalt ka pistelist kontrolli. Ja loomulikult, kõigi toetuste väljamaksmisel - olgu riiklikud või kohaliku omavalitsuse toetused -, kontrollitakse ka, kas ta ikka reaalselt omab elukohta meie omavalitsuses," selgitas Valga vallavanem Margus Lepik.

Valga vald saab Eestis töötavate lätlaste maksuraha vaid siis, kui neil on ka Eesti sissekirjutus. Lätis elades ja Eestis töötades suunatakse see Eesti riigi üldisesse eelarvesse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: