Rootsi välis- ja kaitseminister jätkavad ka uues valitsuses

Rootsi uue valitsuse pressikonverents.
Rootsi uue valitsuse pressikonverents. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rootsi peaminister Stefan Löfven, kes sai reedel parlamendilt piisava toetuse valitsusjuhina jätkamiseks, esitles esmaspäeval järgmise valitsuskabineti koosseisu.

Valitsuses jätkab mitmeid eelmise valitsuse ministreid, näiteks välisministriks jääb Margot Wallström, kaitseministriks Peter Hultqvist, rahandusministriks Magdalena Andersson ja justiitsministriks Morgan Johansson, vahendas Yle.

Samuti vahetab osa senise valitsuse ministreid oma portfelle. Näiteks Peter Erikssonist saab arenguabiminister, Mikael Dambergist siseminister, Isabella Lövinist keskkonnaminister ja Ibrahim Baylanist majandusminister.

Kuus uut ministrit on Hans Dahlgren (EL-i minister), Anders Ygeman (energia- ja digiminister), Matilda Ernkrans (kõrgharidusminister), Åsa Lindhagen (võrdõiguslikkuseminister), Jennie Nilsson (põllumajandusminister) ja Amanda Lind (kultuuri- ja demokraatiaminister).

Valitsuses on 11 mees- ja 12 naissoost ministrit. Sotsiaaldemokraate kuulub valitsussse 18 ja rohelisi viis.

Lisaks esitles Löfven esmaspäeval ka valitsusprogrammi. Välispoliitika pole näiteks endiselt plaanis NATO liikmesust taotlema hakata, küll on aga kavas suurendada sõjalist koostööd, seda eriti Soomega.

Rootsi parlament hääletas reede hommikul sotsiaaldemokraatide juhi Stefan Löfveni peaministrikandidatuuri üle ning ta pälvis piisava toetuse, et valitsusjuhina jätkata.

Löfveni kandidatuuri läbiminek sai sisuliselt kinnituse paar päeva varem, kui Vasakpartei lubas jääda hääletusel erapooletuks. 

Rootsis kinnitatakse valitsusjuht ametisse, kui enamik seadusandjaid ei hääleta vastu.

Reedesel hääletusel toetas Löfveni 115 rahvasaadikut. Tema vastu hääletas 153 parlamendiliiget. Erapooletuks jäi 77 rahvasaadikut. See hääletustulemus tähendas, et 349-kohalises Riksdagis hääletas tema vastu vähem kui pool saadikutest ning ta saabki asuda nüüd valitsust moodustama.

Löfveni vähemusvalitsuses osalevad lisaks sotsiaaldemokraatidele rohelised. Keskerakond ja liberaalid jäävad valitsusest välja, kuid on lubanud koostööd eelarve teemal. Ka nemad ei hääletanud reedel Löfveni kandidatuuri vastu.

Sotsiaaldemokraatide juhi jätkamise vastu hääletasid Mõõdukas Koalitsioonipartei, Kristlikud Demokraadid ja Rootsi Demokraadid.

Olukord on ajalooline, sest Rootsis pole olnud kombeks teha koostööd punarohelise ja paremtsentristliku bloki üleselt. Samuti olid võimukõnelused ajalooliselt pikad ja keerulised.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: