Rootsi peaministrina jätkab Stefan Löfven

{{1547779860000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Rootsi parlament hääletas reede hommikul sotsiaaldemokraatide juhi Stefan Löfveni peaministrikandidatuuri üle ning ta pälvis piisava toetuse, et valitsusjuhina jätkata.

Löfveni kandidatuuri läbiminek sai sisuliselt kinnituse paari päeva eest, kui Vasakpartei lubas jääda hääletusel erapooletuks. Vastasel juhul poleks valitsuse ja seda toetavate erakondade häältest piisanud.

Rootsis kinnitatakse valitsusjuht ametisse, kui enamik seadusandjaid ei hääleta vastu.

Reedesel hääletusel toetas Löfveni 115 rahvasaadikut. Tema vastu hääletas 153 parlamendiliiget. Erapooletuks jäi 77 rahvasaadikut. See hääletustulemus tähendas, et 349-kohalises Riksdagis hääletas tema vastu vähem kui pool saadikutest ning ta saabki asuda nüüd valitsust moodustama.

Löfveni vähemusvalitsuses osalevad lisaks sotsiaaldemokraatidele rohelised. Keskerakond ja liberaalid jäävad valitsusest välja, kuid on lubanud koostööd eelarve teemal. Ka nemad ei hääletanud reedel Löfveni kandidatuuri vastu.

Sotsiaaldemokraatide juhi jätkamise vastu hääletasid Mõõdukas Koalitsioonipartei, Kristlikud Demokraadid ja Rootsi Demokraadid.

Olukord on ajalooline, sest Rootsis pole olnud kombeks teha koostööd punarohelise ja paremtsentristliku bloki üleselt. Samuti olid võimukõnelused ajalooliselt pikad ja keerulised.

Vasakpartei esimees Jonas Sjöstedt seadis ranged tingimused selleks, et valitsus saaks tegutseda. Kui valitsus peaks tooma Riksdagi Vasakparteile vastumeelseid eelnõusid, muu hulgas üürireeglite tühistamisest, kavatseb erakond algatada kabineti umbusaldamise.

Valitsuse kukutamiseks vajaks Vasakpartei siiski Mõõduka Koalitsioonipartei, Kristlik-Demokraatliku Partei ja Rootsi Demokraatide abi.

Keskpartei ja Liberaalne Rahvapartei tingimuseks oli, et uue valitsuse tegemisi ei hakkaks mõjutama ei paremäärmusluses süüdistatud Rootsi Demokraadid ega ka vasakäärmusluses süüdistatud Vasakpartei.

Rootsis on üritatud valitsust moodustada enam kui neli kuud. Lõpuks osalevad valitsuses samad parteid ja sama peaminister kui enne septembrikuiseid valimisi. Toona toetas valitsust parlamendis Vasakpartei.

Löfven peaks valitsuse programmi ja koosseisu esitama parlamendile esmaspäeval.

Riksdagi koosseis pärast septembris toimunud valimisi (varasema poliitilise jaotuse alusel):

Senine valitsuskoalitsioon

* sotsiaaldemokraadid (Sveriges socialdemokratiska arbetareparti ehk SAP) - 100 kohta;

* rohelised (Miljöpartiet de gröna ehk MP) - 16 kohta;

Senist valitsust toetanud jõud

* Vasakpartei (Vänsterpartiet) - 28 kohta;

Paremtsentristide allianss

* Mõõdukas Koalitsioonipartei (Moderata samlingspartiet) - 70 kohta;

 * Keskpartei (Centerpartiet) - 31 kohta;

* Liberaalne Rahvapartei (Folkpartiet liberalerna) - 20 kohta;

* Kristlikud Demokraadid (Kristdemokraterna) - 22 kohta;

Muu opositsioon

* Rootsi Demokraadid (Sverigedemokraterna) - 62 kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: